DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye 2023'te Ay'a Gidecek

Türkiye 2023'te Ay'a Gidecek

Türkiye'nin Milli Uzay Programlarını tanıtan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk olarak hedeflerinin Cumhuriyet'in 100. Yılı içinde Ay'a ilk teması gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

ABONE OL
9 Şubat 2022 05:52
Türkiye 2023'te Ay'a Gidecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye 2023’te Ay’a Gidecek

Türkiye’nin Milli Uzay Programlarını tanıtan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk olarak hedeflerinin Cumhuriyet’in 100. Yılı içinde Ay’a ilk teması gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

2023 SONUNDA AY’A GİDİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı sonunda yakın dünya yörüngesi içinde ateşleyeceğimiz milli ve özgün hibrit roket ile Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştirileceğini.” söyledi.

İKİNCİ AŞAMA 2028’DE

İkinci aşamaya ilişkin bilgi de veren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Uzay aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı uluslararası iş birliği ile hayata geçireceğiz. Hem Ay’a ulaşmayı başaran ülkelerden biri olacak hem de ikinci aşama Ay misyonu için gerekli bilgileri toplamış olacağız. 2028 yılında ikinci aşamada aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı bu kez kendi milli roketleriyle planlıyoruz.

TÜRK MÜHENDİSLERİN BU GÖREVİ BAŞARACAKLARINA TÜM KALBİMLE İNANIYORUM

Ay’a yumuşak iniş gerçekleştirdiğimiz bu aşamada ayda bilimsel faaliyetler yapabilen sayılı ülkelerden biri konumuna geleceğiz. Medeniyet coğrafyamızın sembolü olan hilali al bayrağımıza aya göndermenin gururunu yaşayacağız. Fırlatma, roket ve kontrol teknolojilerindeki atılımlarımız kaldıraç görevi görecektir.

Böylece yerli ve milli olarak geliştirdiğimiz alt sistemlerin ticarileştirilmesinin önü açılacaktır. Bu oldukça zor ve risklidir. Yakın zamanda Ay’a iniş denemeleri başarısızlıkla sonuçlanan denemelei gördük. Türk mühendislerin bu görevi başaracaklarına tüm kalbimle inanıyorum.

Tasarım ve test laboratuvarlarımız, uzaktan algılama merkezleri, optik sistemler araştırma, uygulama altyapıları her geçen gün daha etkin hale geliyor. Montaj, entegrasyon, test hizmetleri sağlayan uluslararası bir oyuncu konumdayız. Uzay sistemleri, entegrasyon, test merkezimiz 2015 yılından beri bu görevi yürütüyor.

İlginizi Çekebilir:  Mersin Belediyesi 180 Plaj Görevlisi Alımı

Türkiye’nin ilk parçacık radyasyonu, ODTÜ Saçılmalı Demet Hattını 2019’da hizmete aldık. Şu anda en önemli eksiğimiz fırlatma konusu. Kendi roketlerimizi uzaya fırlatacak seviyeye henüz gelemedik ancak bu konuda da önemli adımlar attık. Mikro ve mini uyduların uzaya fırlatılması çalışmalarını yürütüyoruz. İlk yerli roketimiz 136 km. irtifaya çıkarak uzaya sınırını aşmış durumdadır. İnşallah bu merkezde daha ileri çalışmalara, başarılara imza atarak milli uzay programındaki hedeflerimize çok daha kolay ulaşacağız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP