DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kademeli Normalleşme Genelgesi Yayınlandı

Kademeli Normalleşme Genelgesi Yayınlandı

İçişleri Bakanlığı tarafından 17 Mayıs 2021 itibariyle son bulacak olan tam kısıtlama dönemi sonrası içinde başlayacak olan kademeli normalleşme takvimini açıklanmış durumda.

ABONE OL
9 Şubat 2022 03:59
Kademeli Normalleşme Genelgesi Yayınlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kademeli Normalleşme Genelgesi Yayınlandı

İçişleri Bakanlığı tarafından 17 Mayıs 2021 itibariyle son bulacak olan tam kısıtlama dönemi sonrası içinde başlayacak olan kademeli normalleşme takvimini açıklanmış durumda.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Hafta içinde saat 21.00 ve 05.00 saatleri içinde, hafta sonu günlerinde ise Cuma günleri saat 21.00’den itibaren başlayarak, Cumartesi ve Pazar günü olan günlerin tamamı ve Pazartesi günleri saat 05.00’te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya devam edilecek.

MUAF OLACAK SEKTÖRLER

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günler içinde üretim yapan, imalat yapan, tedarik işlerini yapan ve lojistik zincir işlerinin aksamaması için, sağlık çalışanları, tarım ve orman çalışmaalrının devamlılığının sağlanması amacıyla çalışan yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

MARKETLER KAÇA KADAR AÇIK OLACAK?

Cumartesi-Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek .

Fırın veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri açık olacaktır

icisleri genelge 1

AŞI OLANLAR KISITLAMADAN MUAF OLACAK

18 yaş altı gençler ve çocuklarımız ile aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için herkes için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının dışında ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

AŞI OLMAYAN 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA KISITLAMA

Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ise hafta içi günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup, hafta sonları tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacaklardır.

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT KISITLAMASI VAR MI?

Son dakika haberi: Kademeli normalleşme döneminde; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanacaktır.

RESTORANLAR HANGİ SAATLER ARASI AÇIK OLACAK?

Yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi);

Hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis,

Hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis, şeklinde faaliyet gösterebileceklerdir.

icisleri genelge 2

HALI SAHA, SİNEMA SALONLARI, KAFELER AÇILDI MI?

17 Mayıs-1 Haziran arası uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde aşağıda sayılan işyerlerinin faaliyetlerine geçici olarak ara verilmesine devam edilecektir.

Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri,

Sinema salonları,

Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler,

İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları,

Halı saha, yüzme havuzu, spor salonları,

Hamam, sauna ve masaj salonları,

Lunaparklar ve tematik parklar.

Çay ocakları ise masa, sandalye kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebileceklerdir.

Yukarıda sayılan işyerleri dışında kalan ve tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara verilen perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, terzi, berber gibi dükkanlar ile büro ve ofisler vb. işyerleri;

Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde içerisinde bulunduğu işkolu için belirlenen tüm salgınla mücadele tedbirlerine riayet etmek kaydıyla hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

AVM’LER HANGİ GÜN VE SAATLERDE AÇIK OLACAK?

Alışveriş merkezleri (AVM) ise; hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacaktır.

EĞİTİM-ÖĞRETİM FAALİYETLERİ

Halihazırda faaliyetlerine devam etmekte olan kreşlerle birlikte Milli Eğitim Bakanlığıyla yapılan değerlendirmeler çerçevesinde kademeli normalleşme döneminde anaokulları da faaliyetlerine devam edecek olup diğer tüm okul ve sınıf seviyeleri için Milli Eğitim Bakanlığınca kamuoyuna duyurulduğu şekilde uygulama sürdürülecektir.

KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA MESAİ SAATLERİ

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanlığının 14.04.2021 tarih ve 2021/8 sayılı Genelgesi ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 27.04.2021 tarih ve 17665 sayılı yazısı doğrultusunda, kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanmakta olan 10.00-16.00 saatleri arası mesai sistemi ile uzaktan/dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma usulünün uygulanmasına kademeli normalleşme döneminde de devam edilecektir.

DÜĞÜN KISITLAMASI DEVAM EDİYOR MU, NİKAHLAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Evlendirme işlemlerinin gerçekleştirilmesine devam edilmekle birlikte halen uygulanmakta olan nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler ile nişan ve kına gibi etkinliklerin yapılmaması uygulamasına, 1 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP