DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Darbe İmalı bildiriye İmza Atan Amiraller Gözaltına Alındı

Darbe İmalı bildiriye İmza Atan Amiraller Gözaltına Alındı

İçlerinde Cem Gürdeniz, Mustafa Özbey ve Kadir Sağdıç'ın da bulunmuş olduğu Montrö bildirisinde imza atmış olan 10 emekli amiral gözaltına alındı.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:17
Darbe İmalı bildiriye İmza Atan Amiraller Gözaltına Alındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Darbe İmalı bildiriye İmza Atan Amiraller Gözaltına Alındı

İçlerinde Cem Gürdeniz, Mustafa Özbey ve Kadir Sağdıç’ın da bulunmuş olduğu Montrö bildirisinde imza atmış olan 10 emekli amiral gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe imalı montrö bildirisine imza atmış olan 14 emekli amiralle ilgili gözaltı kararı çıkardı.

Başsavcılığın bildiri ile ilgili olarak soruşturmasında emekli olan amirallerden 10’u gözaltına alınmış iken, 4 şüpheli amirale ise 3 gün içinde emniyete müracaat etmeleri için tebligat yapıldı.

Soruşturmada amiraller ‘cebir ve şiddet kullanarak anayasal düzene ortadan kaldırmak’la suçlandı.

Emekli amirallerden Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alınırken; Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat’a ifade vermeleri tebliğ edildi.

amiral bildiri montro

10’U GÖZALTINA ALINDI

Savcılık, soruşturma kapsamında Cem gürdeniz, Mustafa Özbey ve Kadir Sağdıç’ın da aralarında bulunduğu Montrö bildirisinde imzası olan 10 emekli amirali gözaltına altı.

Harekete geçen güvenlik güçleri söz konusu isimlerin evlerinde arama başlattı.

BAŞSAVCILIK’TAN AÇIKLAMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan ‘amiraller bildirisi’yle ilgili açıklama: Cumhuriyet Başsavcılığımızca 04.04.2021 tarih ve 2021/74463 soruşturma sayılı dosya üzerinden Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazılan talimata istinaden, bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif olarak faaliyet göstererek imza listesinde yer alan diğer kişiler tarafından imzalanmasını sağlayan kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek bildirilmesi üzerine 10 şüphelinin, üzerilerine atılı suçun niteliği ile delillerin yok edilmesinin önüne geçmek ve varsa başka şüphelilerin de ivedilikle tespit edilmesini sağlamak amacıyla gecikmesinde sakınca bulunması nedeniyle, 05.04.2021 tarihinde eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına / gözaltına alınmalarına yönelik talimat yazılmasına, arama / el koyma işlemi yapılmasına, 4 şüphelinin ise belirlenen adreslerindeki arama / el koyma işlemlerinin icrasından sonra yaş durumları göz önüne alınarak gözaltına alınmaksızın 3 gün içerisinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmelerinin kendilerine tebliğine karar verilmiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP