DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP, Hukuken Aklanmış KHK’lılar İçin Teklif Verdi

CHP, Hukuken Aklanmış KHK’lılar İçin Teklif Verdi

Cumhuriyet Halk Partisi, OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar ile mesleğinden çıkarılmış ancak mahkemeler tarafından aklanmış olan KHK’lılar için göreve iade edilmelerini öngören bir teklif sundu.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:48
CHP, Hukuken Aklanmış KHK’lılar İçin Teklif Verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hükümetin Kabul Etmesi Gerekiyor
Meclis’te görüşmeleri devam eden yargı reformu paketi ile ilgili olarak bir hazırlık da CHP tarafından yapıldı. CHP’nin kurmayları ve hukukçuları tarafından kaleme alınan bu teklifte ise pek çok konu yer aldı. İnfaz düzenlemelerinden KHK’lıların durumuna kadar pek çok konu bu pakette irdelendi. 

KHK’lıların arasında mahkemeler tarafından aklanmış olan çok sayıda kişi bulunuyor. öyle ki bazı KHK’lılara soruşturma dahi açılmadı. İşte bu kimselerin 3 yılı bulan bir süredir mağdur edilmeleri karşısında OHAL Komisyonu’nun yavaş kaldığı ve yeteri kadar çözüm geliştiremediği ifade edildi. Zira OHAL Komisyonu’ndan ret alan ancak mahkemeler tarafından aklanmış olan çok sayıda kişi bulunuyor. bu kişilerin pek çoğu yetişmiş, kalifiye personeller olmasına rağmen bu personelleri kullanamıyoruz. Özel sektörde de istihdam alanları kısıtlanan bu kimseler avukatlık, özel güvenlik, şoförlük gibi birtakım meslekleri de icra edemiyor. 

Cumhuriyet Halk Partisi ise sorunu çözmek adına beraat veya takipsizlik almış veyahut da hakkında hiç soruşturma açılmamış kimselerin görevlerine döndürülmesi için teklif verdi. Bu teklif Meclis’te görüşülerek değerlendirilecek. Eğer diğer partiler de onay verir ve yeteri kadar oy verilirse teklif kabul edilecek ve oylamaya koyulacaktır. 

Ancak hükümet kanadında bu tür bir iradenin varlığından bahsetmek güçtür. Son olarak KHK’lıların yapacakları toplantının iptal edilmesi de bunun bir göstergesidir. Fakat mağdurların varlığından bahseden AK Partili vekiller de bulunuyor. Dolayısıyla bu konuda nasıl bir yol izleneceği şuan merakla bekleniyor. 

Beraat ve takipsizlik almış KHK’lıların sayısının 40 bine civarında olduğu tahmin ediliyor. Eğer düzenleme hayata geçirilirse bu kişilerin iadesinin önü açılabilir. Fakat Cumhurbaşkanı’nın kritik görevlerdeki kişileri tekrar aynı kuruma atamamayı düşündüğü de biliniyor. Dolayısıyla bu konuya bir çözüm geliştirilmesi gündeme getirilebilir. Konu ile ilgili tüm sıcak gelişmeler anında sitemizden sizlerle paylaşılacaktır. Tüm gelişmeler ve açıklamaları sizlerle paylaşacağız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP