DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Zayıflamak İsteyene Kötü Haber: Zayıflık Genlerden Geliyor

Zayıflamak İsteyene Kötü Haber: Zayıflık Genlerden Geliyor

Yapılan araştırmalar zayıflık ve şişmanlığın genlerden geldiğini gösteriyor. Zayıf İnsanlar Şanslı Genlere Sahip...

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:57
Zayıflamak İsteyene Kötü Haber: Zayıflık Genlerden Geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yapılan araştırmanın sonuçları PLOS Genetics adlı hakemli bilimsel dergide yayımlandı. Daha önce kilolu insanlar üzerinde yapılan araştırmalarla fazla kilolara sebep olan yüzlerce genetik farklılık bulunmuştu. Şimdi ise zayıf insanların genleri incelenerek yayımlandı. Sonuçlar gösterdi ki zayıf kişiler aslında şanslı genlere sahipler. 

İngiltere’de yaşayan ve vücut kitle endeksi 18 altı olan 1600 kişinin DNA örnekleri ile 200 obez ve 10.400 normal kilodaki insanın DNA örnekleri kıyaslandı. Kişilerin yaşam tarzları da incelendi ve yeme bozukluğu olanlar Pashacasino dışarıda bırakıldı. 

Sonuçlara göre obez insanlarda kilo artışına sebep olan belirli genler bulundu. Bu genlerin zayıf kişilerde daha az olduğu saptandı. Zayıf insanlarda ise sağlıklı zayıflıkla ilişkili genlere rastlandı. 
Genç yaşta ortaya çıkan obezitenin genlerle ilgili olduğu ancak ileri yaştaki obezitenin hareketsizlik ve yeme bozukluğundan kaynaklandığı düşünülüyor. 

Kilolar Üzerinde Hükmümüz Sandığımızdan Az
Cambridge Üniversitesi’nden Prof Sadaf Farooqi, zayıflık ya da şişmanlığın nefsine hakim olmakla ilgili olmadığını ve önyargılı davranmamak gerektiğini söyledi. Kilolarımız üzerindeki kontrolün sandığımızdan çok daha az olduğunu belirtti. 

Sıradaki çalışmalarda ise sağlıklı zayıflıkla direk ilişkili olan genler bulunması amaçlanacak. Böylece zayıflamak için yeni bir yöntem ortaya çıkabilir. Ancak sonuçlar uzun vadede belli olacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP