DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye'den Korona Virüsü Bitirecek İlaç

Türkiye'den Korona Virüsü Bitirecek İlaç

Türkiye'nin gerekli çalışmalarına başlamış olduğu, sprey aşı koronavirüs salgının sonunu getirebilir. Burundan veya ağızdan uygulanabilecek aşının bulaşıcılığı tamamen engellemesi beklenmekte.

ABONE OL
9 Şubat 2022 03:57
Türkiye'den Korona Virüsü Bitirecek İlaç
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’den Korona Virüsü Bitirecek İlaç

Türkiye’nin gerekli çalışmalarına başlamış olduğu, sprey aşı koronavirüs salgının sonunu getirebilir. Burundan veya ağızdan uygulanabilecek aşının bulaşıcılığı tamamen engellemesi beklenmekte.

Bir yıldan uzun bir süredir dünyayı etkileyen corona virüs için çeşitli devletler tarafından geliştirilmiş olan aşılar büyük umut oldu.

Fakat bu aşılar bulaşmayı önleyemiyor hastalığın sadece çok daha hafif atlatılmasını sağlıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye’de klinik olarak çalışmalarının başlatılacağını duyurduğu sprey aşıların ise bulaşmayı önleyeceği söyleniyor.

korona virus asi ilac

BAŞKASINA BULAŞMAYI ENGELLER

“Solunum yolu virüsleri, burun ve ağız mukozası yoluyla vücuda girerler ve bağışıklık sistemimiz bu virüslerle mücadeleyi ilk giriş noktası olan burnumuzdaki fiziksel bariyerlerler, yani silyalar (kılsı yapı), ikinci olarak lokal bağışıklık faktörleriyle sürdürürler. İşte sprey aşı burada devreye girecek.

VİRÜSÜN GİRDİĞİ YERDEN VERİLİYOR

Bu aşı burundan, yani virüsün doğal yoldan girdiği yerden verildiğinde, bağışıklık sistemi lokal antikorları oluşturuyor. Bu lokal antikorlar virüs ile karşılaştığımızda daha burun ve ağız aşamasındayken virüsün vücuda yayılmasını engelliyorlar. Bu nedenle sprey (nazal) aşılar, şu andaki aşıların yapamadığını da yapıyor. Yani virüsün bulaştırılmasını da engelliyorlar.

ŞU ANKİ AŞILAR SADECE HASTALIĞI ÖNLÜYOR

Şu anki aşılar kas yoluyla verildiği için sadece genel antikor oluşturuyor. Genel antikor oluşturduğu için de virüsün vücuda alınması tam engellenemiyor. Virüs girdiğinde bu aşılarla hastalık ve ağır hastalık yapması engelleniyor. Vücudun içinde yayılmasını engelliyorlar. Ama kişinin burnunda ve boğazında virüs bulunduğundan bu kişiler virüsü başkasına bulaştırabiliyorlar.

HER YAŞ GRUBUNA UYGUN BİR AŞI

Aşıların kimlere uygulanacağı ile ilgili konu klinik araştırmalarla belirlenir. Teorik olarak sprey aşı her yaş grubuna kullanılabilir. Burundan püskürtme metodu ile yapılabilir.

HERKES KENDİNE UYGULAYABİLİR

Kişi kendine de uygulayabilir. Klinik çalışmalar sırasında görülecektir. Buruna mı, boğazın arkasına mı püskürtülecek yoksa ikisine birden mi, bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkacak.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP