DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Süt İzni Ne Kadar, Nasıl Yapılır? Özel ve Kamu İzni?

Süt İzni Ne Kadar, Nasıl Yapılır? Özel ve Kamu İzni?

Hamile kadınların süt izinleri ne kadardır, nasıl hesaplanır?, Özel ve Kamu sektörlerinde hamile kadınların izni nasıl olmaktadır?

ABONE OL
6 Mayıs 2022 12:19
Süt İzni Ne Kadar, Nasıl Yapılır? Özel ve Kamu İzni?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Süt izni ne kadar, nasıl yapılır? Özel ve Kamu İzni, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan Kamu Personeli Genel Tebliğ işe doğum yapan kadın çalışanlara üst izni hakkı tanınmıştır.

Getirilen hak eşitliği ile Devlet’in vatandaşları arasında gözetmek zorunda olduğu eşitlik ilkesi sayesinde tüm toplumda sağlıklı nesiller yetiştirmek için uygulamaya geçilmiştir.

Toplu Süt İzni Kullanılır Mı?

Toplu süt izni kullanılır mı?, süt izni günlük olarak verilmiş olan bir haktır. Bazı kurumlarda çalışan personeller izinlerini birleştirerek haftanın bazı günlerinde tam veya yarım gün işe gitmeyerek süt izinlerini toplu olarak kullanabilmektedirler.

Özel Sektör Çalışanlarının Süt İzni Ne Kadar?

Özel sektörde çalışanların kamu çalışanlarında olduğu gibi süt izni bulunmaktadır. 16 haftalık izin hakkına sahiptirler. Özel sektörde süt izni, ilk 6 ayda 3 saat ikinci ayda 1.5 saat izne sahiptirler.

Erken doğumda da 8 haftalık kalan izin doğum sonrasına eklenebilmektedir.

Kamu Çalışanlarının Süt İzni Ne Kadar?

Analık izni doğum öncesi ve sonrası dönemi kapsayan bütün bayanların yararlandığı bir haktır. Memurlarda süt izni 2022 Tebliği’ne göre pek çok konuya açıklık getirilmiştir.

Kamu sektörde süt izni, doğum yapacak olan kamu çalışanının doğum öncesi 8 doğum sonrası 8 hafta olmak üzere 16 haftalık süt izni kullanabilmektedirler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP