DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SGK’lı Olarak Çalışan Kişi Şirket Kurabilir Mi?

SGK’lı Olarak Çalışan Kişi Şirket Kurabilir Mi?

SGK ile çalışan bir kişi kendine ait bir şirket kurabilir mi, kimler şirket kurabilir, şirket kurmak için gereken kurallar nelerdir.

ABONE OL
6 Nisan 2022 23:35
SGK’lı Olarak Çalışan Kişi Şirket Kurabilir Mi?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Pek çok kişi SGK ile çalışmaktadır. İnsanlar çalıştıkları yerden ayrılmadan başka bir iş yeri kurabilip kurabilemeyeceklerini veya bir şirkete ortak olup olabilmeyeceğini merak etmektedir.

SGK ile çalışan insanların vergi mükellefi olabilmek için bazı şartlar vardır

Bu şartlar SGK üzerinden maaş alan bir kişinin çalışmakta olduğu kurum ile işe girerken yapmış oldukları sözleşmenin içinde çalışan kişinin şirket kuramaz veya bir şirkete ortak olamaz kuralları var ise bu durumda SGK’lı kişi bir şirkete ortak olamaz ve bir şirket açamaz.

Eğer bu şart olmasına rağmen kişi kendi adına şirket kurarsa çalıştığı iş yeri kişiye tazminat ödemeden onu işten çıkarabilir.

Eğer SGK’lı kişinin çalıştığı kurumdaki sözleşmesinde böyle bir özellik yoksa 5510 Sayılı Kanun’un 53. Maddesi gereği kişi bir şirkete ortak olabilir veya bir şirket açabilir ve vergi mükellefi olabilir.

SGK kapsamındaki kişinin şirket kurması halinde kişi Bağkur prim borcunu merak eder. SGK’lı çalışan kişi kendi kurumu haricinde bir şirket açarsa veya bir şirkete ortak olursa bu durumda Bağkur prim borcu ödemez.

Şahıs şirketi kuran kişiler KDV, damga vergisi, stopaj vergisi, geçici vergi ve gelir vergisi ödemek zorundadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP