DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SGK Sicil Numarası Sorgulama?

SGK Sicil Numarası Sorgulama?

Günümüzde pek çok kişi tarafından gerek kavramsal olarak gerekse içerik olarak tartışılan konuların en başında SGK sicil numarası gelmektedir.

ABONE OL
25 Mart 2022 14:46
SGK Sicil Numarası Sorgulama?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SGK sicil numarası çalışma hayatında yer alan her bir bireye Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmektedir. Sizler için değerlendirdiğimiz bu yazımızda, SKG sicil numarası nedir? SGK sicil numarası ne İşe yarar? SGK sicil numarası nasıl Sorgulanır? bütün bu soruları ayrıntıları ile açıkladık.

SGK Sicil Numarası Nedir?

SGK sicil numarası, herhangi bir kurumda istihdam edilecek her yetişkin çalışana, çalışmış olduğu kuruma bağlı olarak SGK tarafından her bir bireyi tanımlayabilmek açısından verilen kimlik numarası mahiyetinde bir numaradır.

Nasıl ki bir ülkenin vatandaşları kendi T.C kimlik numaralarını vatandaşlık görevi olarak ezbere bilinmesi gerektiğini biliyorlarsa, verilen bu numaranın da çalışanlar açısından öneminin anlaşılıp ezbere bilinmesi gerekmektedir.

SGK sicil numarası, Birçok açıdan sürekli ihtiyaç duyacağımız ve göz arda edilebilecek bir husus olmamasından dolayı zihnimizde sürekli güncelliğini koruması gerekmektedir.

SGK Sicil Numarası Ne İşe Yarar?

SGK sicil numarasının ne işe yaradığını tanımlayacak olursak;

bireylerin istihdam edildiği kurumun bünyesinde yer aldıklarını gösteren yasal bir dayanak olmakla birlikte, bireylerin çalışmış oldukları kurumda yasa tarafından kendilerine tanımlanan hakların firma tarafından ifa edildiğini gösteren bir numaradır.

Aynı zamanda SGK sicil numarası, gerek vergi dairesi gerekse SGK tarafından yapılacak işleri gösteren bir numaradır.

SGK Sicil Numarası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK Sicil Numara Sorgulamasının en etkili ve verimli bir şekilde E-Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Sicil numarasını sorgulatarak öğrenmek isteyen kişiler, T.C kimlik numara ve şifreleri ile E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra, ana sayfa üzerinde yer alan arama motorundan 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti tıklanarak sağlanmakta ve daha sonra açılan menüde sistem tarafından kullanıcılardan talep edilen verilerin eksiksiz ve hatasız doldurularak sorgulama talimatının verilmesi ile gerçekleştirilmektedir.

Bununla birlikte kullanıcılar, SGK Sicil Numaralarını, çeşitli internet siteleri üzerinden de öğrenebilmeleri mümkündür, fakat bu yöntem kullanıcıların kişisel verilerinin güvenliği açısından çok önerebileceğimiz bir yöntem değildir.

Bundan dolayı E-Devlet üzerinden sorgulama yapılarak bu verilere ulaşılması daha doğru ve uygun bir davranış olacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP