DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SGK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olur?

SGK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olur?

SGK primi eksik olan bir kişi nasıl emekli olabilir?, primi eksik olan kişi nasıl tamamlayabilir? Bunun için ne yapılmalıdır?

ABONE OL
31 Mart 2022 11:27
SGK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SGK primi eksik olan nasıl emekli olur , bağ kutlu çalışanların prim eksiğini tamamlama hakkından 4A kapsamına girerek, 4B kapsamına giren emekli çalışanları ve 4C kapsamına giren işçiler yararlanabilmektedir.

Birçok sigortalı çalışan ve emekliliği yaklaşan insanlara yıllar içinde değişen zam ve faiz oranları nda hesaplama yapmakta zorlanmaktadır.

Prim eksiği olanların emekli olması, hakları olanları ve prim borçlarını hesaplamak için bazı adımlar izlemesi gerekmektedir. Ayrıca vatandaşlar hesaplama için SGk hizmetinden fiziksel olarak da yararlanabilmektedir.

SGK Geriye Dönük Eksik Prim Nedir?

Geriye dönük prim, emekli olmak için belirlenmiş olan yaş zorunluluğunu ortadan kaldıran bir haktır.

Geriye dönük prim, emekli olmak isteyenlerin fakat çalışma süresini daha tamamlayamamış olan vatandaşların önceki zamanlardan kalan eksik primlerini yatırarak daha erken zamanda emekli olabilmektedirler.

SGK Eksik Prim Tamamlama Nasıl Yapılır?

Eksik prim tamamlama nasıl yapılır, bu işlemlerin yapılabilmesi için kişilerin başvurması gerekir. Bu başvuru SGK’ya giderek ya da kurumun internet sitesi üzerinden ve e devlet üzerinden yapılır.

SGK Eksik Prim Tamamlama Şartları Nelerdir?

Emekli olmak isteyen ve emeklilik yaşı gelmiş olanlar için uygulanabilir olan geriye dönük borçlanma hakkı için bazı prim koşulları vardır.

Eksik prim tamamlama şartları, emekli olacak olan kişilerin cinsiyet fark etmeksizin ve geçmişte almış olduğu izinler gibi sebepler bu şartları belirler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP