DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SGK Ödenmiş Primlerin İadesi Nasıl Alınır, Şartları Neler?

SGK Ödenmiş Primlerin İadesi Nasıl Alınır, Şartları Neler?

Primlerin iadesi sağlanmaktadır ve bu şekilde hem iş verenlerin hem de çalışanların aktif olarak ödemeleri gerçekleştirilmektedir.

ABONE OL
9 Şubat 2022 06:38
SGK Ödenmiş Primlerin İadesi Nasıl Alınır, Şartları Neler?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SGK ödenmiş primlerin iadesi iki durumda iadesi gerçekleştirilmektedir. Bunlar içerisinde ilki aynı anda iki iş yerinde çalışmak ikincisi ise yaşını doldurmuş olmasına rağmen yeterli prim günü olmamasından kaynaklı olarak emekli olunamaması durumundan kaynaklanan durumlarda gerçekleştirilmektedir. Tüm ödemelerin iadesi sağlanabilirken ödemelerde gerekli detaylara uygun olacak şekilde süreç oluşturulmaktadır.

Prim İadesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

SGK prim ödemesi iadesi nasıl alınır bu noktada gerekli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlarda toplu ödeme seçenekleri de yer almaktadır.

Bunun için sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmamış olmak ve emeklilik şartlarını kapsamak gerekmektedir.

Gerekli ödemeler sağlandıktan sonra vefat edilmesi halinde yasal mirasçılara da gerekli ödemeler sağlanabilmektedir. Yanlış bilinen durumlar içerisinde yer alan bir önemli noktada ödemelerin tamamı verilmemektedir.

 
Prim Ödemeleri Yetim Aylığını Etkiler Mi?

Yapılan ödemelerde primlerde yetim aylığını etkilemesi söz konusu değildir. Kadınlarda 58 yaşının doldurulması durumunda yalnızca toplu ödeme talebinde bulunması mümkün olmaktadır.

Ödemeler için devlet nezdinde birçok farklı kriter mevcut bulunmaktadır. Bu şekilde iadeler sağlanmakta ve oldukça etkili bir sürecin gerçekleşmesi sağlanmaktadır.

SGK prim ödemesi iade şartları kapsamında belirlenen detaylara göre ödeme talepleri oluşturulmakta ve istenilen sonuçlar bu şekilde elde edilmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP