DOLAR 15,4954 0.09%
EURO 16,1370 0.09%
ALTIN 901,29-0,04
BITCOIN 4706732,00%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

SGK Gecikme Zammı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

SGK Gecikme Zammı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

SGK gecikme zammı hesaplama işlemi için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesinden ücretsiz destek alabilirsiniz.

ABONE OL
9 Şubat 2022 05:47
SGK Gecikme Zammı Hesaplaması Nasıl Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SGK gecikme zammı hesaplama işlemi için internet üzerinden yardım alabilirsiniz. SGK gecikme zammı iş verenin ödemekle yükümlü olduğu primlerin ödenmesi belirlenen iş günleri içerisinde ödenmemesi durumunda ortaya çıkar.

Gecikme zammı kişilere SGK’ya ödemeleri gereken primler ödemedikleri için ceza olarak kesilir. SGK gecikme zammı borcun son ödeme tarihi geçtiği günden itibaren işlemeye başlar.

Eğer borcun son ödeme tarihi hafta sonu ise en yakın iş günü son tarih olarak belirlenir. SGK tarafından işleme konulan bu borcun bozdu kişiye bildirilmesi zorunlu değildir.

Bu sebeple kişiler borçlarını ve prim ödeme günlerine dikkate takip etmelilerdir. Aksi halde borç yüksek bir miktara ulaşabilir. Bu sebeple bu dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

SGK Gecikme Zammı Hesaplaması

SGK gecikme zammı hesaplaması her yıl ve her ay değişiklik gösterir. 2022 yılı için gecikme zammı hesabı ay sayısı ve gecikme zammı uygulanacak tutar ile çarpılır.

Borçlu kişinin bu tutarı ödemediği her gün için borcuna faiz işlemi uygulanır. Bu sebeple kişinin borcunu takip etmesi ve ödeme yapması gerekir. Bunn dışında kişiler SGK’nın resmi internet siteleri aracılığı ile de gecikme zammını hesaplayabilirler.

SGK gecikme zammı nasıl hesaplanır?

Sitede açılan ekrana doğru bilgiyi girdiğiniz zaman otomatik olarak ne kadar zam uygulanacağını görürüsünüz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP