DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sahte Sigorta Yaptıranlara Uygulanacak Cezalar Nelerdir?

Sahte Sigorta Yaptıranlara Uygulanacak Cezalar Nelerdir?

Sahte sigorta yaptıranlara uygulanacak cezalar ile ilgili yapmış olduğumuz araştırmanın detaylarına, yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

ABONE OL
2 Mayıs 2022 11:37
Sahte Sigorta Yaptıranlara Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sahte sigorta yaptıranlara uygulanacak cezalar nelerdir? Sorusu akıllara gelebilir. Sigortalı olarak bir kurumda veya bir işyerinde çalışmadıkları halde, kendilerini tanıdıklarının veya bir yakınlarının şirketinde çalışıyormuş gibi gösterip sahte sigorta yaptıranlar için, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tespit edilmeleri halinde, ağır yaptırımlar bulunmaktadır.

Bu yaptırımlar, sigortalılığın geçersiz sayılması, ödemesi yapılan emekli aylığının ve sağlık giderlerinin geri alınması ve hapis cezasıdır.

Sigortalılığın Geçersiz Sayılması

Kişinin herhangi bir işte çalışmadığı halde çalışıyormuş gibi gösterilmesi, kanunlara göre suç sayılmaktadır. Bu suç tespit edildiği takdirde, kişinin sigortalılığı iptal edilir ve sigortalılığın geçersiz sayılması neticesinde sigortalı gösterilen süreler sayılmaz ve ödenen primler Sosyal Güvenlik Kurumu’na aktarılır.

Ödemesi Yapılan Emekli Aylığının ve Sağlık Giderlerinin Geri Alınması

Sahte sigorta yaptıran kişiye emeklilik ödemesi yapılmış ise, geriye dönük olarak ödemesi yapılan emekli aylığının geri alınması ve emekli aylığının iptal edilmesi işlemi gerçekleştiriliyor. Ayrıca sahte sigorta yaptıran kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalandığı tespit edilirse, SGK tarafından ödenmiş olan sağlık harcamalarının tamamı faizi ile birlikte geri alınmaktadır.

Hapis Cezası Uygulanması

Sahte sigorta yaptırmak eyleminin suç teşkil etmesi nedeniyle, sahte sigortalı olan kişiye ve sahte sigortalı yapan firmaya, Türk Ceza Kanunu’nun resmi belgede sahtecilik ve resmi belgede yalan beyan maddelerine istinaden hapis cezası uygulanıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP