DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Rus Aşısı Sputnik V Güvenli Mi?

Rus Aşısı Sputnik V Güvenli Mi?

Türkiye, koronavirüs aşı işlemlerinde çok önemli bir yol aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya devletinden çok büyük miktarda Sputnik V aşısının geleceğini açıklamıştı.

ABONE OL
9 Şubat 2022 05:12
Rus Aşısı Sputnik V Güvenli Mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rus Aşısı Sputnik V Güvenli Mi?

Türkiye, koronavirüs aşı işlemlerinde çok önemli bir yol aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya devletinden çok büyük miktarda Sputnik V aşısının geleceğini açıklamıştı.

Türkiye içerisinde de üretiminin yapılacağı söylenen Sputnik V aşısına yönelik sorulara cevap veren Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Rus aşısının neden güvenli olduğunu  anlattı.

SPUTNIK V NEDİR?

Sputnik V koronavirüs aşısı bir vektör aşısıdır. Gövdesine soğuk algınlığı yani nezle virüslerinden biri olan adenovirüsler oluşturmakta. Bu yüzden de aşı bir anlamda vektör adenovirus aşısı olarak da biliniyor.

Sputnik V koronavirüs aşısının yapımı esnasında 2 farklı adenovirüs işlemi kullanılıyor. İlk doz işleminde taşıyıcı olarak adenovirüs 26, ikinci doz işleminde ise adenovirüs 5 var.

Taşıyıcı vektör olarak da bilinen iki ayrı adenovirüsün kullanımasının nedeni ise koronavirüs aşısının etkinliğini arttırmak, gücüne güç katmaktır.

Her iki dozda da kullanılan adenovirüslere ek olarak yeni koronavirüse karşı bağışıklık geliştirmemize yardımcı olabilecek “antijenik yapılar” da ekleniyor.

Yani bu aşıyı “gövdesi ölü adenovirüslerden, yelkeni ise koronavirüse karşı bağışıklığı sağlayan koronavirüs antijenlerinden oluşan bir yelkenliye” benzetebiliriz.

sputnik v russia rusya

SPUTNIK V’E GÜVENEBİLİR MİYİZ?

İtiraf edeyim: 2020 Ekiminde Ruslar “Aşıyı biz de bulduk” açıklamasını yaptıklarında o habere inanmamış, hatta “Bilgiler netleşene kadar ben bu aşıyı yaptırmam” şeklinde bir kanaat de açıklamıştım.

Ne iyi ki sonraki gelişmeler beni haksız çıkardı.

Rusya’da, Gamaleya Enstitüsü’nün geliştirdiği bu yeni aşının da etkinlik ve güvenliğini onaylayan veriler ünlü tıp dergisi The Lancet’te geçtiğimiz günlerde yayımlandı.

SPUTNIK V NEDEN GÜVENLİ

Elimizdeki net bilgiler şunlar: Sputnik V üretilirken kullanılan taşıyıcı adenovirüslerin 2 temel geni, “E1 ve E3 genleri” özel yöntemlerle etkisiz hale getirilip temizleniyor.

Bu temizlik işi, özellikle E1 geninin temizlenme meselesi çok ama çok önemli bir ayrıntı. Zira E1 geni virüsün çoğalmasını kontrol eden bir gen.

Eğer o geni tamamiyle silip ortadan kaldıramazsanız aşıyla birlikte bedeninize giren adenovirüs sizde de çoğalma fırsatı bulabiliyor.

Eğer E1 geni tümüyle silinebilirse taşıyıcı adenovirüs vücutta asla çoğalamıyor, sadece “taşıyıcılık görevini/vektör” yerine getirebiliyor.

E3 genine gelince…

E3 genini silmek de mühim bir nokta. Bu geni yok ettiğinizde taşıyıcı vektör adenovirüsün bağışıklık sisteminiz ile iletişime geçmesi daha da kolaylaşıyor ve dolayısıyla aşının etkinliği maksimuma çıkıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP