DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Resmi Gazet’de AYM Özel Güvenlik Görevlisi Kararı Yayımlandı

Resmi Gazet’de AYM Özel Güvenlik Görevlisi Kararı Yayımlandı

Özel güvenlik görevlisi olunabilmesi ile ilgili Anayasa Mahkemesi kara verdi. AYM kararına göre kimler özel güvenlik görevlisi olamaz?

ABONE OL
25 Şubat 2022 03:34
Resmi Gazet’de AYM Özel Güvenlik Görevlisi Kararı Yayımlandı
2

BEĞENDİM

ABONE OL

AYM Özel Güvenlik Görevlisi Kararı

Kasten işlenen suçlar sonucu 1 yıldan fazla ceza alarak, haklarında ‘hükmün açıklanmasının geri bırakılması’ kararı verilmiş olanların, özel güvenlik görevlisi olamayacaklarına dair düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olmadığına, Anayasa Mahkemesi hüküm verdi.
İki mahkeme Diyarbakır 2. ve Van 3. idare mahkemeleri, baktıkları bazı davalarda, 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’daki, bir yıldan fazla ceza alıp, haklarında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmiş olanların özel güvenlik görevlisi olamayacaklarına dair hükmün Anayasa’ya aykırı olduğunu ileri sürmüş ve düzenlemenin iptali istemi ile AYM’ye başvurmuştu.
Yapılan başvurularda, ‘hükmün açıklanmasının geri bırakılması’ kararının sanık hakkında hüküm ve sonuç doğurmaması gerektiği halde kuralla kişinin suçlu olduğu izlenimini uyandıracak işlem ve uygulamalardan kaçınılmasını gerektiren masumiyet karinesinin ihlal edildiği öne sürülmüştü.

AYM başvuruları inceleyerek, iptali istenen kuralın Anayasa’ya aykırı olmadığını belirtmiş ve bu nedenle itirazın reddi kararını vermiştir.

Özel Güvenlik Görevlisi AYM Kararının Gerekçesi

Anayasa Mahkemesi’nin kararında, ilgili kanun ile haklarında ‘hükmün açıklanmasının geri bırakılması’ kararı verilmiş olsa dahi kasten işlenen bir suç nedeniyle 1 yıl ya da daha fazla süre ile hapis cezasına çarptırılmamanın veya affa uğramış olsa dahi bazı suçlardan mahkum olmamanın, özel güvenlik görevlilerinde aranacak şartlar arasında sayıldığı belirtilmiştir.
Sözü edilen sınırlamanın meşru bir amaca yönelik olduğu kaydedilen kararda ‘’Kanundaki düzenlemeler çerçevesinde itiraz konusu kuralla getirilen sınırlamanın, özel güvenlik görevlilerinin yerine getirdiği görevin niteliği ve sahip olduğu yetkiler gözetilerek özel güvenlik görevlilerine karşı bireylerin ve toplumun güven duygusu içinde yaklaşmalarının sağlanarak kamu güvenliğinin ve düzeninin korunması biçimindeki meşru amaca yönelik olduğu anlaşılmaktadır.’’ denilmiştir.

Ayrıca kararda adli para cezası ile taksirli suçlar ve kasten işlenen diğer suçlara ilişkin bir yıldan az hapis cezası sonucu verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlarında ise düzenlemenin geçerli olmadığı, bu durumdaki kişilerin özel güvenlik görevlisi olabileceği belirtilmiştir.

Anayasa Mahkemesi

Özel Güvenlik Görevlisi

Karara göre, kanundaki hükmün açıklanmasının geri bırakılması düzenlemesinin, kişilere ceza uygulamayı öngörmediği, özel güvenlik görevlisi olacak kişilerde bulunması gereken şartlardan birini hükme bağladığı belirtilmiştir. Buna göre kararda, kanun koyucunun, anayasal ilkelere bağlı kalmak şartıyla güvenlik hizmetlerini yerine getirecek kişilerde bulunması gereken şartları belirleme konusunda takdir yetkisine sahip olduğu ve kanun koyucunun anılan takdir yetkisi kapsamında öngördüğü kuralın masumiyet karinesini ihlal eden bir yönü bulunmadığı açıklanmıştır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP