DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mutasyonlu Virüs 23 Şehire Yayıldı

Mutasyonlu Virüs 23 Şehire Yayıldı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olan Sema Turan, mutasyonlu olan virüsün görülmüş olduğu il sayısının 23 rakamına yükseldiğini belirterek bütün vatandaşlara tedbir konusunda uyarılarda bulundu.

ABONE OL
9 Şubat 2022 05:50
Mutasyonlu Virüs 23 Şehire Yayıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mutasyonlu Virüs 23 Şehire Yayıldı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olan Sema Turan, mutasyonlu olan virüsün görülmüş olduğu il sayısının 23 rakamına yükseldiğini belirterek bütün vatandaşlara tedbir konusunda uyarılarda bulundu.

Sağlık Bakanı olan Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamalarda mutasyonlu olan Korona virüsün 17 şehrimizde görüldüğünü açıklamıştı.

Sağlık Bakanı Koca, dün Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yapmış olduğu açıklamalarda ise Türkiye’de görülmekte olan mutasyonlu virüsü dikkatle takip ettiklerini bildirmişti.

Riskli olan mutasyonlu corona virüslerin sınır tanımadan yayılabileceğini vurgulayan Bakan Koca, “Ülkemizde bulunan İngiltere mutasyonu sayısı 196 oldu, 2 Güney Afrika, 1 de Brezilya varyantı virüs ile karşılaşıldı.” ifadesini kullandı.

Sayın bakan Koca, yeni mutasyonların görülmeye başlandığını ve oluşan vakaların yeniden artışa geçmiş olduğu bugünlerde tedbirlerden asla taviz verilmemesi gerektiğini açıkladı.

mutasyonlu korona corona virus

MUTASYONUN GÖRÜLDÜĞÜ İL SAYISI 23

Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Sema Turan, mutasyonlu virüs görülen kent sayısının 23’e yükseldiğini duyurdu.

Turan, virüslerin doğada var olabilmesi için daima kendilerinde bir değişim yaratmaları gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Bütün viral enfeksiyonlarda her yıl virüs yapısını bir miktar değiştirir. O nedenle virüsler de kendini korumaya alıp, mücadele etmeye devam ederler ve yapılarını değiştirirler.

Bunu bazen tek bir proteinini değiştirerek yapabilmekteler.

O nedenle şu anki mutasyonlu virüslere baktığımızda kendi yapılarında bir miktar değişiklik yarattıklarını görüyoruz. 23 şehirde mutasyonlu virüse rastlandı.

Özellikle yurt dışından gelen veriler yüksek bulaştırıcılık oranına sahip olduğunu gösteriyor.

“DİKKATLİ OLMAK ZORUNDAYIZ”

Ancak hastalık şiddetinin nasıl olduğu konusunda net bir bilgi yoktu.

Fakat son günlerde özellikle İngiltere’deki görüntüler bu virüsün yarattığı hastalığın da şiddetinin oldukça yüksek olduğu şeklinde.

Bu da aslında şu anlama geliyor ki bireylerin hastaneye, yoğun bakıma ihtiyaç duyma oranları artabilir. Bu nedenle dikkatli olmak zorundayız.

Mutasyonel virüsün yayılmaması için elimizden geleni yapmamız gerekiyor.”

TEDBİRLERE UYARAK DÜNYAYA ÖRNEK OLABİLİRİZ”

Turan, mutasyonlu virüsün belirlenme sürecine ilişkin ise 81 ilde laboratuvarlarda yapılan analiz ile mutasyonlu virüs olup olmadığının tespit edildiğini söyleyerek “Aslında bu da benzer şekilde bir PCR testi. Bunun çok büyük bir farklılığı yok. Sadece mutasyonel virüsü tanımlamak için de özel bir takım çalışmalar yapılıyor. Laboratuvarda yapılan işlemlerle virüsün mutasyonlu olup olmadığı ortaya konabiliyor. Mutasyona uğramış virüs çok önemli bir konu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP