DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mutasyonlu Koronavirüs Uyarısı Acilen Bunu Yapın

Mutasyonlu Koronavirüs Uyarısı Acilen Bunu Yapın

Mutasyonlu korona virüsün çok hızlı yayılmış olduğuna dikkat çeken Bilim Kurulu üyeleri hocalar “ Mutalaka Kalabalık ortamlarda çift maske takın" uyarısını yaptı.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:26
Mutasyonlu Koronavirüs Uyarısı Acilen Bunu Yapın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Flaş Mutasyonlu Koronavirüs Uyarısı Acilen Bunu Yapın

Mutasyonlu korona virüsün çok hızlı yayılmış olduğuna dikkat çeken Bilim Kurulu üyeleri hocalar “ Mutalaka Kalabalık ortamlarda çift maske takın” uyarısını yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yayınlamış olduğu yeni haritalarda, bir hafta süresi içinde pek çok şehirde vaka sayılarında ciddi bir artış olduğunu gösterdi.

İstanbul şehrimizde vaka sayıları bir hafta içinde 31 bin artarak 91.383 oldu. Bilim Kurulu üyeleri hocalar durumun ciddiyetini vurgulayarak alınması gerekmekte olan kişisel tedbirleri anlattı.

KAPALI ORTAMLARDA BULUNDUĞUNUZ SÜREYİ DAHA KISA TUTUN

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: “Vakaların bu denli arttığı, mutant virüsün yüzde 75 olduğu yerde başta fiziksel mesafeye dikkat etmek şart.

Özellikle kalabalık ortamlarda yan yana gelmemeye özen göstermeliyiz. Kapalı mekanlarda temiz hava girişine izin verilmeli.

Hafta sonları pek çok ilde sokağa çıkma kısıtlaması var ama kişilerin geniş aileleriyle bir araya gelmemesi, sadece çekirdek aile ile zaman geçirmesi çok önemli.

Ağız ve burun doğru kapatılıyorsa tek maske yeterli ancak kalabalık ortamlarda (toplu taşıma gibi) çift maske takmak, oradan ayrıldıktan sonra da üstteki maskeyi çıkarıp atmak gerekiyor. Mutant virüs nedeniyle daha kısa sürede bulaş söz konusu olabiliyor.

Bu nedenle kapalı mekanlarda bir arada olunan zaman kısaltılmalı. Sırası gelen vatandaşların aşı olmaları da doğru bir yaklaşım olacaktır.”

BİR DAKİKADA BULAŞIYOR

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Ciner: “Mutasyonun etkisiyle artık yoğun bakıma daha ağır hastalar yatıyor. Mutasyonlu virüs daha çok organ tahribatına yol açıyor. Aşılanan kesim çıktığında, 50-65 yaş arasında daha çok hasta geliyor.

Eskiden virüs daha yavaş bulaşıyordu. Şimdi daha hızlı bulaşıyor. Bu nedenle “Bir dakikada bulaşıyor’ diyorum. Bunu dememin sebebi, virüsün bulaştırıcılığının artmasının tanımını yapıyorum. Bu bir betimleme.

Ramazan ayında gerekli tedbirler alınacak ama o zamana kadar bir hafta 10 günlük süre var. Bu sürede vakaların artış hızı böyle devam ederse, kaotik bir ortam oluşacak.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP