DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Korona Virüsün Sona Ereceği Tarih Açıklandı

Korona Virüsün Sona Ereceği Tarih Açıklandı

Hakan Koçak yapmış olduğu açıklamalarda her şey istenildiği şekilde giderse yapılan aşının Mayıs ayında piyasaya sürülebileceğini açıklayarak aylık olarak 20 milyon doz aşı üretim kapasitesine sahip olduklarını açıkladı.

ABONE OL
9 Şubat 2022 05:28
Korona Virüsün Sona Ereceği Tarih Açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Korona Virüsün Sona Ereceği Tarih Açıklandı

Yerli aşı çalışmalarını gerçekleştiren Koçak Farma’nın Genel Müdürü ve CEO’su Dr. Hakan Koçak yapmış olduğu açıklamalarda her şey istenildiği şekilde giderse yapılan aşının Mayıs ayında piyasaya sürülebileceğini açıklayarak aylık olarak 20 milyon doz aşı üretim kapasitesine sahip olduklarını açıkladı.

Sağlık Bakanı Koca ilk kez geçmiş günlerde Tekirdağ’da bulunan Koçak Farma Tesisleri’nde, Kovid-19 yerli aşı çalışmasının yürütülmüş olduğu laboratuvarda incelemede bulunarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüntülü bir görüşme yapmış ve çalışmalara ait bilgiler vermişti.

Koçak Farma’nın Müdürü İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Koçak yapmış olduğu açıklamalarda pre-klinik yani hayvan deneyleri tamamlanmış olan ve artık insanlar üzerinde klinik olarak araştırmaların başlatılmış olduğu Faz 1 aşamalarına gelen yerli aşıyla ilgili merak edilenleri açıkladı.

Dr. Hakan Koçak yapmış olduğu açıklamalarında yaklaşık olarak 100 bilim insanının görev yapmış olduğu Koçak Farma Ar-Ge departmanında aylardır süren ve üzerinde çalışılan Kovid-19 aşısının, inaktif aşı olarak bilinmekte olan ölü virüs aşıları olarak yapıldığını açıkladı.

İnaktif aşıların özelliği, uzun yıllardır aşı üretiminde kullanılan bir teknoloji olması. Yine burada kullanılan hücre hatlarının da daha önceki aşılarda kullanılan ve iyi tanımlanmış hücre hatlarından oluşması…

Bu açıdan bizim için bilinirliği fazla, daha güvenli diyebileceğimiz aşılardır inaktif aşılar.

MAYIS AYI MÜJDESİ

Buzdolabında 2 ila 8 derecede muhafaza edilebilir. O yüzden hem soğuk zincirin korunması, hem lojistiği / taşınması, hem de üretimi ve uygulaması daha kolay aşılardır. Dünya nüfusu 7,8 milyar civarında.

Dolayısıyla çok sayıda aşıya ihtiyacımız var. Bu nedenle de aşının süratle üretilip insanlara ulaştırılması çok büyük önem taşıyor.

Yani bunu en kısa sürede yapmamız lazım. Her şey planlandığı şekilde ilerlerse, Mayıs ayı gibi aşının hazır olacağını düşünüyoruz.

AYLIK 20 MİLYON DOZ ÜRETİM

Bizim aşı üretme kapasitemiz aylık 20 milyon doz. Tabii ki bu aşı öncelikle ülkemizdeki insanlarımız için kullanılacak.

Ama Sağlık Bakanlığımızın da bu yönde bir çalışması olursa, diğer ülkelere de bu aşıyı ihraç etme imkanına sahibiz”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP