DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kol Saati İle Kalp Krizi Riski Tahmin Edilebilecek

Kol Saati İle Kalp Krizi Riski Tahmin Edilebilecek

Pamukkale Üniversitesi tarafından geliştirilen kol saatini andıran bir cihaz ile kalp krizi riski anlık olarak tahmin edilecek.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:57
Kol Saati İle Kalp Krizi Riski Tahmin Edilebilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kalp krizi önceden tahmin edilebilir
PAÜ Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necip Atar ve İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Lütfi Yola tarafından yürütülen proje ile kalp krizi riskinin önceden tahmini mümkün olacak.  9 ay süren çalışmalar sonucunda geliştirilen elektrokimyasal biyosensör ile risk belirlenecek. Kalp kasındaki hasarın kan dolaşımına saldığı troponin değerleri anlık olarak tespit edilecek.  

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporlarına göre kardiyovasküler bozukluklar ölüm oranlarının en büyük sebebidir. Geliştirilen bu proje ile kalp krizi riskinin önceden tespit edilmesi, buna bağlı ölümleri de İnterbahis azaltabilir. Geliştirilen biyosensor ile ilgili makale Avrupa’da prestijli bir dergide yayımlandı.

Cihaz Nasıl Kullanılıyor?
Kalp hasarı olursa plazmada eser orandaki troponin 1 maddesi anı olarak yükseliyor. İşte bu durum nefes darlığı ve kalp krizine sebep oluyor. İşte bu madde yaklaşık bir hafta kanda bulunuyor. Cihazla kriz geçirilmeden maddenin yüksekliği tespit ediliyor. 

Cihaz kol saati ya da şeker ölçüm cihazı gibi basit bir şekilde taşınan cihaz her an kişiye eşlik edebilecek. Yerli ve milli malzemeden üretilen cihazın kullanıma geçmesi ile tıp alanında büyük bir adım atılmış olacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP