DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama nasıl yapılır öğrenmek için makalemizi dikkatle okumalısınız.

ABONE OL
9 Şubat 2022 06:38
Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı çalışanlar tarafından merak edilmektedir.

Bu tazminatlar gereken koşullar oluştuğu zaman çalışanların haklarını gözetmek amacı ile talep üzerine çalışanlara veya işverenlere tanınan haktır. Çalışanlara tanınan tazminat hakları kanunlar ile şartları belirlenmiş ve düzenlenmiştir. Bu şekilde de korunmaktadır.

Çalışanlara verilen bu tazminatlar çalışılan süreye ve kazanılan maaşa göre belirlenmekte, vergi kesintileri yapılmakta ve daha sonra ise ödenmektedir. Bu nedenle de tazminat tutarlarından değişiklik görülmektedir.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem tazminatı hesaplama için çalışanların kaç gün ya da kaç yıl çalıştığı bilinmelidir. Çalışanın çalışma süresi ile işten çıktığında kazanıyor olduğu son brüt ücret çarpılmakta ve çarpıldıktan sonra ise bulunan tutardan damga vergisi kesildikten sonra çalışana ödenmektedir.

Kıdem tazminatı ile ihbar tazminatının farkı ise kıdem tazminatının sadece çalışana ihbar tazminatının ise hem çalışana hem de işverene ödenebilmesidir. Hesaplamalarında farklılıklar bulunmaktadır.

İhbar Tazminatı Hesaplama

Bu hesaplamada da yine çalışanın brüt ücreti alınır. Çalışanın haftalık brüt ücreti ile çalışılan sürece göre oluşan ihbar süresi çarpılır.

Elde edilen sonuçtan damga ve gelir vergisi de eksildikten sonra ihbar tazminatı hesaplama işlemi tamamlanmış olur. İşlemden sonra elde edilen tazminat tutarı talep sahibine ödenir.

İlginizi Çekebilir:  SGK Fizik Tedavi Masraflarını Karşılıyor Mu?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP