DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli?

İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli?

İşten ayrıldıktan sonra SSK süresi ne kadardır, SSK işten ayrılınca ne kadar devam eder, işten ayrılma durumunda SSK durumu ne olur.

ABONE OL
11 Nisan 2022 15:37
İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Sürer?

 

SSK Sigortalı çalışmak hem sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için hem de ileride emekli maaş ödemesi almak için çok önemlidir.

5510 sayılı kanuna göre sigorta priminin ödendiği işten ayrılan kişi başka bir sigortalı işte çalışmadığı sürece sağlık hizmetlerinden faydalanma durumu sigortasının prim ödemelerine göre değişiklik göstermektedir.

Eğer işten ayrılan veya işten çıkartılan kişinin çıkış tarihinden bir yıl önceki süre içerisinde genel sağlık sigorta primi ödemesi 30 günden az ise kişi sağlık güvencesinden yararlanamaz.

Eğer 30 günlük bir sigorta primi ödemesi varsa sigortanın sona erdiği tarihten sonra 10 gün boyunca sağlık güvencesinden yararlanabilir.

Sigorta prim ödemesi eğer 90 gün ise kişinin sağlık yardımından yararlanma süresi 100 gün olarak belirlenir. Ancak bu 90 günün aynı iş yerinde olmuş olması gerekir.

Belirlenen bu süreler eğer kişinin evinde bakmakla yükümlü olduğu kişiler var ise onlar içinde geçerlidir.

Eğer kişinin bu sağlık sigortası süresi dolmuş ve işsizlik maaşı almaya başlamamış veya başka bir işe girmemiş ise kişi, eşi, annesi, babası ve çocukları var ise bu kişiler üzerinden sağlık sigortası güvencesine sahip olabilmektedir.

Eğer kişi bu haklara sahip değilse kaymakamlığa giderek gelir testi yaptırdıktan sonra Genel Sağlık Sigortası kapsamına girebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP