DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İşte Türkiye'nin İlk Antikorlu Bebeği

İşte Türkiye'nin İlk Antikorlu Bebeği

Ankara şehrimizde annesi hamile iken aşılanmış olan bebek antikorlu doğdu. Ankara Şehir Hastanesi'nde görev yapmakta olan doktor Zeynep Aslı Kaplan'ın bebeği, antikorlu olarak dünyaya gözlerini açtı.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:28
İşte Türkiye'nin İlk Antikorlu Bebeği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İşte Türkiye’nin İlk Antikorlu Bebeği

Ankara şehrimizde annesi hamile iken aşılanmış olan bebek antikorlu doğdu. Ankara Şehir Hastanesi’nde görev yapmakta olan doktor Zeynep Aslı Kaplan’ın bebeği, antikorlu olarak dünyaya gözlerini açtı.

Ankara bölgesinde hamilelik süresinin 29 ve 33’üncü haftaları içinde koronavirüs aşısı yaptıran Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi’nde görev yapmakta olan Op.Dr. Zeynep Aslı Kaplan’ın bebeği, antikorlu olarak dünyaya geldi.

Henüz 20 günlük olan Uras bebek, Türkiye’nin antikorlu doğan ilk bebeği olma unvanına sahip oldu.

“İÇ RAHATLATICI BİR DURUM”

Bebeğinin doğuştan antikorlu bir şekilde dünyaya geldiği için çok mutlu olduğunu belirten Kaplan, “Ben 29 ve 33 haftalık hamile iken Sinovac aşısını olmuştum.

Hamileliğimin 38’inci haftasında iken bebeğimiz sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi.

Ne gebelikte ne de sonrasında herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Merak ettiğimiz için biz de kort kanına baktık.

Çünkü Amerika’daki çalışmalarda anne ve kort kanında antikor çıktığı gösterilmişti.

Biz de aynı şekilde baktık ve Sinovac’ta hem benim antikorum oluşmuştu hem de bebeğin kort kanında antikora rastladık.

zeynep asli kaplan 9930

Şimdi antikor varlığı bildiğimiz gibi bizi yüzde 100 korumuyor ama bebeğimin aşılanma şansı yok. Henüz bebekler ve çocuklar aşılanmadığı için bebekte antikor pozitifliğinin olması en azından bu dönemde benim içimi rahatlatan bir şey.

Aynı şekilde anne sütünde de antikorlar gösterilmiş, biz buna kendimiz de bakacağız aynı şekilde bebeğe de geçiyor mu diye.

En azından bu dönemde, bebeğin hem doğumda hem de erken dönemde ilk 6 ay gibi bir süre anne sütünden geçen antikorlarla da korunma ihtimalinin olduğunu bilmek, bir anne için iç rahatlatıcı bir durum.” ifadelerini kullandı.

AŞILANMA YENİ DOĞANLARIN KORUNMASI İÇİN FAYDALI OLACAKTIR”

Aşıdan sonra yan etki ile karşılaşmadığını, bebeğin de ne hamilelik ne de doğum sonrası dönemde sağlık konusunda bir sıkıntı yaşamadığını belirten Kaplan, “Çevremde yine doktor arkadaşlarımdan bu dönemde aşı olanlar var.

Onlar henüz doğumunu yapmadı ama onlarda da aşı sonrası herhangi bir yan etki olmadığını biliyorum.

En fazla halsizlik, aşı yapılan kolda ağrı gibi bir şeyler duydum çevremde de. Gebelerde acilen güvenli olduğuna dair, insanların da içinin rahatlaması için çalışmalara ihtiyaç var.

Ama özellikle bizim gibi risk grubunda sağlık personellerinin ya da diğer risk grubunda yer alan annelerin aşılanması hem gebelikte hem doğumda hem de erken dönemde, yeni doğanların korunması için faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP