DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hindistan Mutantı Türkiye'de!

Hindistan Mutantı Türkiye'de!

Dünyanın en tehlikeli virüsü olarak bilinen Hindistan mutantı artık Türkiye'de! Tüm dünya genelinde etkisini artıran İngiliz varyantından hemen sonra Hindistan varyantı koronavirüs tespit edildi.

ABONE OL
9 Şubat 2022 05:38
Hindistan Mutantı Türkiye'de!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hindistan Mutantı Türkiye’de!

Dünyanın en tehlikeli virüsü olarak bilinen Hindistan mutantı artık Türkiye’de! Tüm dünya genelinde etkisini artıran İngiliz varyantından hemen sonra Hindistan varyantı koronavirüs tespit edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Hindistan varyantı koronavirüsün Türkiye’de ilk defa 5 kişide görüldüğü ve vakaların izolasyon altında alınarak takip edildiğini söyledi.

Hindistan mutantının etkileri ile ilgili olarak tüm dünya genelinde araştırmalar devam ediyor.

Hindistan varyantı koronavirüs, henüz dünya genelinde çok yaygın değil. Ancak bu mutant virüsün aşıları etkisiz hale getirmesinden endişe edilmekte.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, “Daha önce Güney Afrika, Brezilya ve New York varyantlarının E484 bölgesinde görülen mutasyon ile California varyantının L452 bölgesinde görülen mutasyon Hindistan varyantında ikisi birden görüldü” bilgisini verdi.

hindistan mutantı virus

“DAHA HIZLI BULAŞIYOR”

Hasöksüz, henüz bilimsel yöntemlerle açıklanmasa da Hindistan Sağlık Bakanlığı tarafından daha hızlı bulaştığına dair açıklamaların yapıldığını söyledi.

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz:

Hindistan varyantının ilk kez ortaya çıkan Vuhan virüsünden kendini farklılaştırdığı için antikordan kaçabildiğini, o nedenle daha fazla sayıda veya hızda hücreye girme yetisi kazandığını belirtti.

Aşı üzerine çalışan bilim insanlarına göre eldeki Sinovac veya Biontech aşıları etkili oluyor. Ancak Hindistan mutantına karşı tam koruma sağlamıyor.

korona virus mutant

MUTANTIN MUTANDI: HİNT VARYANTI
 
“Aşılar, Vuhan’da ortaya çıkan ve o kapsamda laboratuvar ortamında mutasyona uğraması muhtemel yapılarına göre üretildi.

Ancak hızı yüksek İngiliz mutantı ile aşıdan kaçmayı başardığı için güçlü olan Güney Afrika mutantı buluştu ve yeni bir yapı ortaya çıkardı. Mutantın mutantı ortaya çıktı.

Aşıdan, antikordan kaçma becerisini arttırdı.”

Vuhan’da görülen ilk virüsün bin tanesinden 300’ü insan vücuduna girme başarısı gösteriyordu.

Aşı ile vücut direncini arttırdığınızda bunun 500 kadarını engelleme başarısı elde ediyordunuz. Dolayısıyla 300 sizin için yenebilecek miktardı.

İngiliz mutantı çok hızlı Güney Afrika da S proteinleri şekil değiştirip Vuhan’dan farklılaştığı için antikoru aşabiliyor.

Çünkü şekli farklılaştığı, üniforma modeli değiştiği için, ona karşı savaşacak aşı, dolayısıyla antikor artık onu düşman askeri olarak görmüyor.

Bu durumda bin tane virüsten 800-900’ü giriş yapabiliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP