DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hangi Durumlarda Dava Açmadan SGK’ya Başvurulur?

Hangi Durumlarda Dava Açmadan SGK’ya Başvurulur?

Hangi durumlarda dava açmadan SGK' ya başvurulur, başvurmak için şartlar nelerdir, dava sonucu nereden takip edilir?

ABONE OL
9 Mayıs 2022 16:25
Hangi Durumlarda Dava Açmadan SGK’ya Başvurulur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dava açmadan SGK başvurma, ilk önce izlenilecek adım SGK’ ya müracaat edilmesi gerekilir. Onun haricinde kurumun bu müracaata 60 gün içinde red cevabı yollaması gerekir. Bu süreç sonucunda SGK’ya dava açmadan başvurulabilir. Ancak bazı olaylar için SGK’ya başvurmadan önce direk iş mahkemelerine de başvuru yapılabilir.

Aynı zamanda dava açmadan SGK’ ya başvurulacak durumlar; işverenin sigortasız bir şekilde çalıştırmış olması, çalışan kişinin prim günlerini eksik ya da düşük ücretli gösterme durumları da gerçek günlerin ve ücretlerin ispatı sonucu dava açmadan SGK’ ya başvuru yapılabilir.

SGK Hizmet Tespit Davası Açma Şartları Nelerdir?

İşyerinin sosyal sağlık sigortasının eksiksiz ve tam bir şekilde düzenli olarak yatırıyor olması, uzun vadede sürecek olan hizmet tespit davasının sigortayla bir ilgisinin bulunması ve başka bir çok neden dava açma şartlarının nedenlerindendir. Hizmet tespit davalarının şartları, sonuçlanması ve incelenmesi oldukça zor ve karmaşıktır.

SGK Hizmet Tespit Davası Nedir?

SGK hizmet tespit davası, iş hukukunun görevlerinden biridir. Hizmet tespit davası, her işverenin çalıştırdığı işçilerine eksiksiz bir şekilde sigorta primlerinin düzenli bir şekilde yatırılmasıdır.

Bu davanın kazanıldığı taktirde ilk başta emeklilik olmak üzere birçok hala sahip olunacaktır. Davaların bazıları ise zorunlu arabulucuğa yönlendirilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP