DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Engelli Vergi İndirimleri Nelerdir?

Engelli Vergi İndirimleri Nelerdir?

Engelli kişilerin iç yeri açabilmeleri için çeşitli destek paketleri bulunmaktadır ve engelli vergi indirimi de bu desteklerden bir tanesidir.

ABONE OL
9 Şubat 2022 06:33
Engelli Vergi İndirimleri Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Engelli vergi indirimi uygulaması yapılan düzenlemeler neticesinde engelli kişilerin iş yaşamına girebilmelerine olanak sağlamak ve bu konuda onları teşvik etmek amacıyla uygulanmaktadır.

Kişilere engelli vergi indirim uygulanabilmesi için yerine getirilmesi gereken kıstaslar bulunmaktadır. Bu neticede kişinin engelli vergi indiriminden yararlanabilmesi için çalışma gücü kayıp oranının asgari düzeyde %40 olması gerekir.

Kişilerin bu söz konusu indirimden yararlanabilmeleri için Merkez Sağlık Kurulunca verilmiş engelli raporuna sahip olmaları gerekir. Aksi halde farklı ya da özel bir kurumdan alınmış engelli raporu engelli vergi indirimi uygulaması için yeterli olmayacaktır.

Engelli Vergi İndirimlerinden Nasıl Yararlanılır?

Gelir vergisi Kanunu’na göre kişilerin engelli vergi indiriminden yararlanabilmeleri için belirli bir oranda işgücü yitimine uğramış olmaları gerekmektedir.

Buna göre çalışma gücünün yüzde sekseni kaybetmiş kişiler birinci derece engelli, yüzde 60’ını kaybetmiş kişiler ikinci derece engelli, %40 kaybetmiş kişiler ise üçüncü derece engelli olarak bildirilmektedir.

Kişinin engelinin en az %40 oranında olması durumunda gelir vergisi tutarında indirim uygulanır. Engelli olduğu yetkili kurum tarafından rapor oynanabilen kişiler için engellilik vergi indirimi serbest meslek erbapları için yıllık kazançlarının yüzde 15’i kadar uygulanmaktadır.

Kişinin engelli olduğunun raporlanması dışında engelli vergi indiriminden faydalanması için yapması gereken başka bir şey yoktur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP