DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Emekliler için Yüksek Lisans Aylığa Etki Eder Mi?

Emekliler için Yüksek Lisans Aylığa Etki Eder Mi?

Yüksek lisansın emekliliğe etkisi yüksek lisans yapmış olan emeklileri ilgilendirir. Ancak bunun için sgk da aranabilir.

ABONE OL
9 Şubat 2022 06:33
Emekliler için Yüksek Lisans Aylığa Etki Eder Mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüksek lisansın emekliliğe etkisi genel olarak yoktur. Çünkü her ikisi de birbiri ile farklılık gösteren yapılardır. Herhangi bir yerde yüksek lisansın emekliliğe etkisi durumu söz konusu değil.

Burada sadece yapılan memuriyet durumu göz önünde tutulur. Yani eğer kişi yüksel bir kademede memur ise ve buradan emekli olur ise buna uygun olacak şekilde maaşında da artış yaşanır.

Ancak yüksek lisanslı biri bireysel yoldan emekli olursa onun için sadece bireysel emeklilik şartı önde çıkar.

Emeklilik ve Yüksek Lisans

Emeklilik ile yüksek lisans arasındaki ilişki çoğu kişi tarafından merak edilir. Ancak burada emeklilik şartı içinde kişinin yüksek lisans yapması durumu söz konusu olmaz.

Yani kişi burada sadece yaptığı memuriyet üzerinden emekli olur. Ayrıca sigortalı olarak çalıştığı gün sayısı ve emeklilik için yaş sınırı göz önünde tutulur.

Yüksek lisans tamamen bundan bağımsız olarak değerlendirmeye alınır. Emekli olmak için genel kriter ne ise tamamen ona bakılır.

Bu kriterlere ve bunların detaylarına da sgk aracılığı ile ulaşmak mümkün. Ayrıca devlerin resmi mercileri de yine bu hakkında genel bir bilgi vermekteler.

Emeklilik ile yüksek lisans konusu da bu şekilde açığa kavuşturulmaya çalışılmış oldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP