DOLAR 15,4902 0.07%
EURO 16,1310 0%
ALTIN 901,52-0,01
BITCOIN 4698402,28%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Emekli Hesabından Kredi Kullanımında Haciz Uygulanır mı?

Emekli Hesabından Kredi Kullanımında Haciz Uygulanır mı?

Kişilerin belirli bir yaş ve iş günü sonrası almaya hak kazandıkları emeklilik için çeşitli durumlarda emekli maaşı haciz işlemi uygulanabilir.

ABONE OL
9 Şubat 2022 06:30
Emekli Hesabından Kredi Kullanımında Haciz Uygulanır mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emekli maaşı haciz işleminin uygulanacağı durumlar Sosyal Güvenlik Kurumunca açıkça bildirilmiştir. Kişiler belirli bir süre sigortalı olarak çalıştıktan sonra yine belirlenen yaşa geldikleri zaman emekli olmaya hak kazanırlar.

Bu emeklilik durumunda sigortalı çalıştıkları süre boyunca brüt maaşlarından yapılan kesinti emekli maaşı olarak kişilere geri ödenmektedir.

Böylece kişiler sigortalı çalıştıkları süre boyunca ileriki yaşları içinde yatırım yapmış olurlar çeşitli durumlarda emekli maaşının haczi durumu söz konusu olabilir.

Ancak bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun açıkça belirttiği durumların gerçekleşmiş olması gerekir.

Kredi Kullanımı Emeklilik Maaşında Haciz İşlemine Sebep Olur mu?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında kişilerin emekli aylıklarına haciz konulabilmesi için bazı şartların yerine gelmiş olması gerekir.

Buna göre kişilerin SGK’ya olan borçları nedeniyle emekli aylıklarına haciz konulabilmektedir.

Bunun dışında ise emekli aylığı haciz işlemi için emekli kişi tarafından Sosyal Sigortalar Kurumu’na yazılı muvafakat verilmesi gerekir.

Eğer emekli kişi bu muvafakatı vermemişse yine de emekli maaşına haciz konulduysa bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu’na itirazda bulunabilme hakkı vardır.

Hangi durumlarda emekli aylığı haczedilir?

Bunun dışında eğer emekli kişi kredi çekti ise ve bu kredi borca dönüştüyse emekli aylığının o bankada olması durumunda maaşa haciz konulabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP