DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Doğuştan Engelli Memurlar Ne Zaman Emekli Olabilirler?

Doğuştan Engelli Memurlar Ne Zaman Emekli Olabilirler?

Emeklilik noktasında genel olarak oldukça farklı sorular merak edilirken engellilik durumunun bu noktada ne tür etkileri olabileceği çok daha fazla merak konusu olmaktadır.

ABONE OL
19 Şubat 2022 12:27
Doğuştan Engelli Memurlar Ne Zaman Emekli Olabilirler?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğuştan engelli memurlar için emeklilik tarihinin ne olduğu ya da diğer memurlar ile aynı şekilde mi muamele görüp görmeyecekleri genel olarak bu tür duruma sahip olan kişiler tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Öncelikli olarak bu tür durumların ne şekilde oluştuğu ve kişilere ne tür hakların devlet tarafından verildiği açıklanmalıdır.

Engellilerde Emeklilik

Doğuştan engelli kişiler ne zaman emekli olurlar noktada merak edilen detaylar kişileri verilmektedir. Öncelikli olarak kişinin çalıştığı işyerinde 10 yıl boyunca düzenli olarak çalışması önemli konular arasında yer almaktadır.

Yine erken bir şekilde emekli olabilmesi koşullarının bir tanesi de yüzdü 60 oranında iş görememe durumunu kanıtlanması gerekmektedir.

Normal şartlarda bir kadın 58 bir erkek 60 yaşında emekli olurken bu durum emeklilerde aynı tarihleri ya da aynı yaş aralığını karşılamamaktadır.

Emeklilik Nasıl Gerçekleşir

Genel olarak emeklilikte en önemli nokta prim ödeme günlerini ne şekilde tamamladığıdır.

Eğer prim ödeme günlerine tamamladıysa ve çalıştığı kurumda 10 yıl boyunca düzenli olarak çalışıp iş görememe durumunun yüzde altmış oranında olduğunu kanıtladı ise bir kişinin emekli olması önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Engelli memurlar da emeklilik şartları oluşmadan emekli olmamaları mümkün olmamaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP