DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Doğum Borçlanması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Doğum Borçlanması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Doğum borçlanması için gerekli evraklar nelerdir, bu evraklar nerelerden alınır, hangi durumlarda bu evraklar kullanılır?

ABONE OL
23 Mayıs 2022 21:57
Doğum Borçlanması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğum borçlanması için gerekli evraklar nelerdir, doğum borçlanması yapılması için doğum yapan annelerin gerekli koşullara uyum sağlayarak, vakit kaybetmeden doğum borçlanma talebinde bulunulması gerekir. Doğum borçlanması için doğum borçlanma talebinin yanında kişinin kimlik fotokopisi de gereklidir. Bu iki belge haricinde başka belgeye gerek yoktur. Aynı zamanda doğum borçlanması çalışan anneler için oldukça iyi bir fırsattır. Emeklilik konusunda da anneye kolaylık sağlanır. Anne olan kişilerin doğum borçlanması sonucunda emekliliklerininde erkene çekilmesi söz konusudur.

Doğum Borçlanması Başvurusu

Borçlanma talep dilekçesini bizzat kişinin kendisi giderek kuruma teslim etmelidir. Doğum borçlanması başvurusu, 4A, 4B ve 4C tarafından hizmet vermiş annelerin başvurabilir. 4A sektöründe çalışan bu annelerin dilekçelerini Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne verip müracaat etmeleri gerekir. 4B sektöründe çalışan annelerin ise Sosyal Güvenlik Merkezine, 4C sektöründe çalışan kadınların ise SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekir.

Doğum Borçlanması Koşulları

Doğum borçlanması koşulları, kişinin doğumdan önceki dönemlerde mutlaka istenilen sürede çalışmış olması gerekir, aynı zamanda doğum yapacak annenin doğumdan sonraki zamanlarda kendisine bir gün bile prim ödenmemesi gerekmektedir. Son ve en önemli şart, annenin dünyaya getirdiği bebeğinin borçlanma süresi boyunca hayatta kalması gerekir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP