DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cüceler İnsanlar Engelli Sınıfına Dahil Edildi

Cüceler İnsanlar Engelli Sınıfına Dahil Edildi

Halk arasında cücelik olarak bilinen ve tıp literatüründe akondroplazili olarak adlandırılmış kimseler yönetmelik değişikliği sayesinde engelli sınıfına dahil edildiler.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:56
Cüceler İnsanlar Engelli Sınıfına Dahil Edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Engellilere Tanınan Tüm Haklardan Faydalanabilecekler
Kamu Denetçiliği Kurumu’na akondroplazili vatandaşlarımız tarafından çokça başvuru yapıldı. Başvuruların ana amacı ise cücelerin de en az %40 engelli olarak kabul edilmeleri idi. Uzun süren bir mücadelenin ardından Kamu Denetçiliği Kurumu olaya müdahil oldu ve yönetmelik değişikliği yapılması yönünde tavsiye kararı aldı.

Bu tavsiye kararına uyuldu ve yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayınlandı. Peki bu değişiklik cüceler için ne anlama geliyor? Genel olarak değerlendirildiğinde cüceler de engellilere tanınan tüm haklardan faydalanabilecek. Özele indirgediğimizde ise cüceler çalışma hayatında engellilere tanınan kadrolarda istihdam edilebilecek. Ev ve araba alırken engellilere ve yakınlarına tanınan haklardan Forvetbet da istifade edilebilecek. En önemli ayrıcalıklardan birisi de emeklilik konusunda kendisini gösterecek. Öyle ki engelli vatandaşlarımız daha erken emekli olmaktadırlar. Bu kapsamda hali hazırda çalışan akondroplazili hastası vatandaşlarımız da engellilerin emeklilik süreçlerine tabi olacak ve daha erken emekli olabilecek.

Bu düzenlemenin hayata geçirilmesinde Kamu Denetçiliği Kurumu’nun büyük bir önemi bulunuyor. Aldığı kararların bağlayıcılığı olmasa dahi kurumlar üzerinde etki oluşturmayı başarması da önemli addedilmektedir. Vatandaşımızın haklarını savunan bir kurum olması nedeniyle de oldukça ilgi gören bir kurum olduğunu ifade etmek gerekir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP