DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bağ-Kur Borç Dondurma Sildirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur Borç Dondurma Sildirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Resmi Gazete ’de yayımlanan karara göre Bağ-Kur borç sildirme işlemleri belirlenen tarihe kadar borcu olan kişiler tarafından talep edilebilmektedir.

ABONE OL
9 Şubat 2022 06:35
Bağ-Kur Borç Dondurma Sildirme İşlemi Nasıl Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bağ-Kur borç sildirme borçlu kişilerin yapılandırmadan faydalanarak borçlarını silmeleri ya da dondurmaları konusunda uygulayabilecekleri avantajlı bir yöntemdir.

Bağ-Kur borç sildirme ya da dondurma işleminden faydalanabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmamız gerekmektedir.

Başvurunuz onaylandığı neticede Bağ-Kur borcunuz yani prim borcunuz ya tamamen silinecek ya da dondurulacaktır.

Bağ-Kur primlerinin yükselmesi sebebiyle bağkurlu olan kişiler prim borçlarını ödeme konusunda zorluk yaşamaya başlamışlardır.

Bu sebeple bu zorlanmanın önüne geçilebilmesi adına kişilerin prim borçlarının bildirilmesi ya da dondurulması konusunda talep oluşturmaları mümkün kılınmıştır.

Bağ-Kur Borç Dondurma Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur borç dondurma işlemi için direkt olarak kurumlara gitmeniz zorunlu değildir.

Dijital ortamdan erişim sağlayabileceğiniz e-Devlet hesabınız da Bağ-Kur borcunuzun silinmesi yönünde talep oluşturmanız için kullanabileceğiniz bir alandır.

Ancak bu noktada 2021 yılının Nisan ayında ve bu tarihten önce ödenmemiş prim borcu olan kişilerin borçları için dondurma ya da silme işlemi gerçekleştirilmektedir.

e-Devlet dışında Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden dilekçe yoluyla talep oluşturduğunuz zaman yine başvuru kaydı alınmaktadır. E-Devlet’ten Bağ-Kur borç sildirme için ise kendi hesabınıza giriş yaparak arma kısmına Bağ-Kur borç sildirme yazmanız gerekir.

Başvuru dışında borçlarınızı takip edebilmeniz için de e-Devlet sisteminde ekran bulunmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP