DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

4B Malulen Emeklilik Şartları ve Maaşı Ne Kadar?

4B Malulen Emeklilik Şartları ve Maaşı Ne Kadar?

4B malulen emeklilik şartı 4A sigortalı kişilerin malulen emeklilik şartlarına göre çeşitli değişiklikler gösterir.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:39
4B Malulen Emeklilik Şartları ve Maaşı Ne Kadar?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

4B malulen emeklilik şartının yerine getirilmesi için gerekli koşulların tamamlanmış olması gerekir.

4B Bağ-Kur’lu kişilerin malulen emekli olmaları için çalışma güçlerini tamamen ya da işlevlerini yerine getiremeyecek kadar kısmın kaybetmeleri gerekir.

Mesleğe devam etme gücünün yüzde altmış oranında kaybedilmiş olması 4B Bağ-Kur’lu kişide de malulen emeklilik hakkı doğurur.

Bu emeklilik sistemde malulen emeklilik olarak görünür. Emeklilik yaşı gelmemiş ya da emeklilik primleri tamamlanmamış olsa da kişi çalışamayacak duruma geldiyse emekliliği hak kazanmış olur.

Emeklilik kişilerin ileriki yaşlarda çalışmadıkları durumlarda geçimlerini sağlayabilmeleri ve refah seviyelerini aynı düzeyde tutabilmeleri açısından önemlidir.

4B Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

4B Bağ-Kur’lu malulen emeklilik şartları arasında kişinin herhangi bir prim borcunun bulunmaması vardır. Bunun dışında kişi çalışamaz duruma geldiğini anlaşmalı kurumlardan alacağı sağlık raporuyla ne kanıtlamakla yükümlüdür.

4B Bağ-Kur malulen emeklilik maaşı hesaplanırken 3 faktör göz önünde bulundurulur. Bunlar prim ödemesi yapılan yıl sayısı, prim ödemelerinin tutarları ve hangi sigorta kapsamında olduğudur.

Bu kriterlere göre yapılacak hesaplamalar neticesinde kişinin alacağı malulen emeklilik maaşı hesaplanmış olur. Bu sebeple malulen emeklilik maaşı ile alakalı net bir bilgi vermek doğru değildir. Her emeklinin maaşı değişiklik gösterir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP