DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

2022 Çalışırken İşsizlik Maaşı Almaya Devam Edebilir Miyim?

2022 Çalışırken İşsizlik Maaşı Almaya Devam Edebilir Miyim?

2022 Çalışırken işsizlik maaşı almaya devam edebilir miyim sorusu merak edilen iş yaşamı konularından biridir. Yeniden işsiz kalınan dönemde devam söz konusudur. İşte tüm detaylar haberimizde...

ABONE OL
9 Şubat 2022 06:45
2022 Çalışırken İşsizlik Maaşı Almaya Devam Edebilir Miyim?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2022 Çalışırken işsizlik maaşı almak sigortanız başladığı anda mümkün olmamaktadır. İşe girişinizle beraber prim ödemeleri yatmaya başlar ve işsizlik maaş ödemeleri otomatik şekilde sistemden silinir.

Deneme Süresinde İşsizlik Maaşı

Yeni işe girmiş durumdaki kişiler bazen firmanın deneme süresinde işsizlik maaşı almaya devam edebilmektedir. Normal şartlarda işveren ilk günden itibaren sigorta girişi yapmakla yükümlüdür.

Fakat kurumlarda bu her zaman tam şekilde uygulanmayabilmektedir. Karşılıklı fayda sağlayacağını düşünen işveren ve iş arayan belirli süre kayıtsız çalışmayı kabul edebilmektedir.

İşsizlik maaşı alırken son günlerini dolduran kişi yeni işe başlayacağı kişiden bu güne göre bir giriş talebinde de bulunabilir. Büyük kurumsal firmalarda bu talep olumsuz yanıtlanabilmektedir.

2022 İşsizlik Maaşı Dondurmak

Hak sahipliği ve yeni işe giriş koşulları gibi kriterlere göre işsizlik maaşı dondurma süreci devreye girebilmektedir. İşsizlik maaşı alan kişi kalan haklarını diğer dönemlerde almaya devam etmek üzere İŞKUR bünyesinde başvurularını tamamlamış olmalıdır.

•    İşsizlik maaşını dondurmak isteyen kişinin öncelikle talep edilen koşulları yerine getirmiş olması gerekmektedir.

•    Sigortalı işsiz, işsizlik maaşı alırken işe girdiğinde kalan hakları yeniden işsiz kaldığında devreye girmektedir. Yani hak edilen süre dolana kadar işsizlik maaşı durmakta ve yeniden başlatılmaktadır.

•    Çalışan kişinin sigorta ve işsizlik maaşı İŞKUR gerekçeleri konusunda takipte kalması gerekmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP