DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yurt Dışı Görevlere Atanabilme Şartları Belirlendi

Yurt Dışı Görevlere Atanabilme Şartları Belirlendi

23 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazetede 359 sayılı kararla Yurt Dışında Daimi Görevlere Atanacak Kamu Personeli Hakkında Yönetmelik yayımlandı.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:57
Yurt Dışı Görevlere Atanabilme Şartları Belirlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Resmi gazetede yayımlanan bu yönetmelik hükümleri ile yurt dışı daimi görevler atanabilecek kamu personellerinden sadece merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, sosyal güvenlik kurumları ile Dışişleri Bakanlığı kadrolarındaki kamu personellerinden yurtdışında daimi görevlere atanacak personelleri kapsamaktadır.

Yurtdışı teşkilatına atama yapılacak kamu personellerinde aşağıdaki şartlar aranmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşıması, en az dört yıllık yükseköğrenim mezunu olmak, gerekli ve yeterli mesleki bilgiye sahip olmak, yabancı dil bilmek, hizmetin gerektirdiği temsil yeteneğine sahip olmak, açıktan atananlar hariç olmak üzere kamuda en az üç yıl hizmeti bulunması,

Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Casinoslot Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli için kendi mevzuatında öngörülen disiplin cezalarını, diğer personel için aylıktan kesme ve daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak şartları vardır.

Yurt dışına atanacak kamu personellerinin öncelikle görevlendirileceği ülkenin resmi dilini veya İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinden birini bilmesi şarttır. Yabancı dil bilgisi yeterliliği için YDS (Yabancı Dil Sınavı)’den en az yetmiş puan alınması veya buna denk kabul edilen ve uluslar arası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olunması şarttır.

Alınan yabancı dil yeterlilik belgesi üç yıl geçerli olacak,

Yönetmeliği ayrıntılı incelemek için tıklayınız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP