DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yetiştirme Yurtlarında Kalanlar Sınavsız Atanacak

Yetiştirme Yurtlarında Kalanlar Sınavsız Atanacak

Mecliste görüşülen kanun tasarısı içerisinde yer alan maddelere göre artık yetiştirme yurdunda kalanlar sınavsız atanacak.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:57
Yetiştirme Yurtlarında Kalanlar Sınavsız Atanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu ayrıcalıktan faydalanabilecekler ise kanun tasarısı içerisinde ayrıntılı bir şekilde ifade edilmiş durumdadır. Tüm bunları haberimizden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. 

2 Yıldan Az Kalmamış Olmak

Sınavsız atanmak isteyen kişilerin en az 2 yıl bu yurtlarda kalmış olmaları gerekmektedir. 2 yıldan az kalanlar ise böyle bir hakka kavuşamayacaklar. Eski düzenlemelere göre burada kalan öğrencilerin yurtlardan ayrıldıktan sonra başvuru yapabilmeleri için 2 yıllık süre tanınıyordu. Bu süre artık 5 yıl olarak uygulanacak. Bu sayede çocuklar daha uzun bir süre geçse dahi başvurularını yapabilecekler.

Statüsüne Uygun Atama

Daha önceden yapılan uygulamaya göre yetiştirme yurtlarında kalan çocuklar direkt Akcebet olarak memur ya da hizmetli olarak atanabiliyorlardı. Ancak yapılan yeni düzenleme ile birlikte özel bir unvana sahip oldularsa bu durumda o unvanda atama gerçekleştirilebilecek. Örnek olarak verecek olursak hukuk mezunu olan birisi eğer stajını da yapmış ise bu durumda avukat olarak ataması gerçekleştirilebilecek. Bu sayede unvanını da kullanabilme imkanına kavuşacaklardır.

Sınavın kaldırılması ile atamalarda kura usulü uygulanacak. Bu sayede yetiştirme yurdunda kalan öğrencilerin ataması daha kolay bir şekilde yapılmış olacaktır. Bu uygulama ile birlikte yetiştirme yurdunda kalanların topluma kazandırılma süreçleri çok daha hızlı olacaktır. Umarız ki burada kalan tüm çocuklarımız kendilerine uygun bir iş bulabilirler. 
 

İlginizi Çekebilir:  Urla Belediyesi Güncel Kamu Memur Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP