DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yemekhanenin Kapatılarak Memura Sodexo Kart Verilmesi Kamu Zararına Neden Olmuştur

Yemekhanenin Kapatılarak Memura Sodexo Kart Verilmesi Kamu Zararına Neden Olmuştur

Sivas il özel idaresi genel sekreteri tarafından yemekhanenin kapatılarak memura sodexo kart verilmesi kararlaştırılmıştır. Çok tartışılan bu olay için Sayıştay kararı çıktı.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:58
Yemekhanenin Kapatılarak Memura Sodexo Kart Verilmesi Kamu Zararına Neden Olmuştur
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Memura Yemek Kartı Verilemez
Sivas İl özel idaresi tarafından daha önce yapılan bir uygulama ile yemekhanenin kapatılmasına karar verilmiştir. 2017 yılında yaşanan olayda Akdeğirmen Mahallesi’ndeki idare binasının yemekhanesi kapatılmıştır. Memurun yemek ihtiyacının karşılanması içinde sodexo kart verilmiştir. Aresbet bu süreçte pek çok memur yapılan uygulamanın yanlış olduğunu söyleyerek itiraz etmiştir. Ancak tartışmalar devam ederken sodexo kart ihalesi yapılarak karardan dönülmemiştir.

Sayıştay tarafından yapılan denetim sonuçlanmıştır ve ihalede verilen paranın usulsüz olarak verildiği ortaya çıkmıştır. Bu karar Sayıştay web sitesinde yayımlanmıştır.

İşte O Karar
Sayıştay 1. Dairesi tarafından 05.03.2019 tarihli ve 2017/10747 Karar nolu, 151 İlam Nolu karar verilmiştir. İncelenen olayda Sivas İl Özel İdaresi personeline yiyecek yardımı yapmak ya da yemek vermek yerine para ile temsil edilen araçlar (kart) yoluyla yemek şirketinden satın alma yapılmıştır. 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile devlet memurlarının yiyecek yardımının sınırları belirlenmiştir. Bu yardıma ilişkin esaslar Maliye Bakanlığı ile Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikle belirlenmiştir. Yiyecek yardımının hangi hallerde yapılacağı, memurların nasıl faydalanacağı gibi esaslar belirlenmiştir. Yiyecek yardımının yalnızca yemek verme şeklinde yapılabileceği ve bu yardımının yerine nakden ödeme yapılamayacağı hüküm altına alınmıştır. 

Yiyecek yardımından yararlanabilecek personel sayısının 50 ve üzerinde olması halinde, yemekhane için elverişli yer varsa yetkili amir onayı ile yemekhane kurulabilir. Memurun yemek hazırlama ve dağıtım hizmeti bu amaçla kurulan yemek servisi, yardım sandığı veya bu mahiyetteki kuruluşun dışarıda veya kurumun bina ve eklentilerinde yapacağı yemek ve hazırlama ve dağıtım hizmetidir.

İlginizi Çekebilir:  Urla Belediyesi Güncel Kamu Memur Alımı

Bu hükümler birlikte değerlendirildiğinde devlet memurlarına yemek yardımı olarak kupon, kart, fiş, ticket gibi parayı temsil eden araçlar verilemez. Yemek dışarıdan temin edilemez. Bu durum 10.02.2018 tarih ve 30328 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliğinin 3’üncü maddesinde yapılan değişiklik ile açıkça belirtilmiştir. Değişiklikle yiyecek yardımının sadece yemek verme şeklinde yapılacağı ve parayı temsil eden ödeme araçları verilemeyeceği açıkça hüküm altına alınmıştır. 

Kamu Zararı Oluşmuştur
Mevzuatta öngörülmeyen haller için ödeme yapılması halinde kamu zararı oluşur. İlgili idarenin yemekhaneyi kapatarak yemek kartı vermesi halinde mevzuata aykırı bir işlem tesis edilmiştir. Bu işlem karşılığında yapılan ödeme de mevzuatta öngörülmeyen bir ödemedir. 

Sayıştay kararında kamu zararı oluştuğunu tespit etmiştir. Bu zarardan ise o dönemde sözleşmeyi imzalayan insan kaynakları müdürü, gerçekleştirme görevlisi ve ihale komisyonu üyesi ile ihale komisyonu başkanı, ihale komisyonu üyelerinin sorumlu olduğu tespit edilmiştir. Oluşan kamu zararının bu kişilerden tahsil edilmesine karar verilmiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP