DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vefat Eden Memurun Emekli İkramiyesi

Vefat Eden Memurun Emekli İkramiyesi

Aktif bir şekilde görevine devam eden bir memurun vefat etmesi halinde ikramiyenin kime ödeneceğine dair AYM'den karar çıktı. Kime Ödenir?

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:57
Vefat Eden Memurun Emekli İkramiyesi
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Dul ve Yetim Aylığı Şartları
Bir memurun arkasında dul ve yetim bırakması halinde bu kişilere maaş bağlanmaktadır. Ancak bunun için dul veya yetim olanların memur olarak çalışmıyor olması, evli olmaması, eğitim seviyesine göre belirlenen bir yaş seviyesini de aşmaması gerekir. Bu şartları sağlamayanlar dul ve yetim aylığı almaya hak kazanamayacaktır.

Memur sağlığında çalışırken emeklilik talebinde bulunmadan vefat ederse bu durumda emekli ikramiyesi dul ve yetimlere ödenecektir. Ancak emeklilik talebinde bulunmuş ise Gorabet bu durumda kanuni mirasçılarına ödenecektir. AYM’ye bu düzenlemenin iptali için yapılan başvuru sonucunda AYM talebi reddetti. Dolayısıyla mevcut düzenleme aynı şekliyle devam edecek.

Bu düzenlemenin gerekçesinde ise hakkın mülkiyetliğine dikkat çekilmiştir. Memur emeklilik talebinde bulunmadığı için henüz emekli olmamış ve bu sebeple de emekli ikramiyesi tahakkuk etmemiştir. Ancak emeklilik talebinde bulunarak vefat ederse ikramiye tahakkuk edecek ve böylelikle kanuni mirasçıları hak kazanacaktır. Ancak dul ve yetimin bulunmaması durumunda emekli maaşı kanuni mirasçılara intikal ettirilecektir. Dolayısıyla kanuni mirasçıların hakları tamamen bitmemektedir.

Bu uygulamadan haberi olmayan pek çok kişi ikramiye almak için talepte dahi bulunmamaktadır. Bu ise memurun yıllarca çalışıp biriktirdiği kazanımların devlete hibe edilmesi anlamına gelmektedir.

İlginizi Çekebilir:  KPSS Şartsız İzelman Memur Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP