DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sözleşmeli Personel Şef Olarak Görevlendirilebilir Mi?

Sözleşmeli Personel Şef Olarak Görevlendirilebilir Mi?

Sözleşmeli memur kadrosunda çalışan kişi idarenin takdiri ile şef kadrosunda görevlendirilebilir mi?

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:57
Sözleşmeli Personel Şef Olarak Görevlendirilebilir Mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sözleşmeli Personel Şef Olarak Görevlendirilebilir Mi?

Sözleşmeli Personelin İş Tanımı

657 sayılı DMK m.4 ilk fıkrasında memur ve sözleşmeli personel tanımı yapılmıştır. Memur, “Devlet ve diğer kamu tüzel kişiliklerince genel idare esaslarına göre yürütülen asli ve sürekli kamu hizmetlerini ifa ile görevlendirilen” kişilerdir.

Genel politika tespiti, araştırma, planlama, programlama, yönetim ve denetim gibi işlerde görevli ve yetkili olan kişiler de memur sayılırlar.

Kalkınma planı gibi iş ve programlarda yer alan önemli projelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi, işletilmesi için özel bir meslek bilgisi ve ihtisas gereken geçici işler için belirlenen pozisyonlarda, mali yılla sınırlı olarak çalışan kişiler sözleşmeli Betonbet personellerdir.

İşçi sayılmazlar ve kamu hizmeti yürütürler. Bakanlar Kurulu kararına göre sözleşmeli personeller belirtilen görev dışında bir işte çalıştırılamazlar.

Şef Kadrosu

Şef kadroları niteliği itibariyle sözleşmeli personellerde olduğu gibi zaruri ve istisnai hallere özel geçici bir iş değildir. Bilakis asli ve sürekli bir kamu hizmetidir.

Devlet Personel Başkanlığı 25/04/2011 tarih ve 7454 sayılı görüşüne göre 657 sayılı DMK 4/B kapsamında istihdam edilen sözleşmeli mühendislerin birim amiri mühendisi olarak görevlendirilemez.

Tüm bu mevzuat birlikte değerlendirildiğinde 4/B kapsamında sözleşmeli olarak istihdam edilen memur şef olarak görevlendirilmemelidir. Her iki pozisyonun iş tanımı ve kadrosu birbirinden farklıdır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP