DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sözleşmeli Kamu Personeli Vekaleten Müdürlük Yapamaz

Sözleşmeli Kamu Personeli Vekaleten Müdürlük Yapamaz

Devlet Personel Başkanlığı sözleşmeli personellerin vekaleten müdürlük yapamayacakları yönünde görüş bildirdiği için sözleşmeli kamu personeli bu görevi yapamıyorlar.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:58
Sözleşmeli Kamu Personeli Vekaleten Müdürlük Yapamaz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mevzuat İzin Vermiyor
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında 4/B’li olarak çalışan kamu personeli devlet memuru kabul edilmiyorlar. Sözleşmeli personel statüsünde oldukları için kadro alana kadar devlet memuru kadrolarına atanmaları mümkün olmamaktadır. Zira bu konuda Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’ın 6. Maddesinde bu konuya değinilmektedir. Bu maddede sözleşmeli personellerin sözleşme dışında bir görevde çalıştırılmasının mümkün olmadığı ifade edilmiştir. Dolayısıyla sözleşmeli personeller bir müdür kadrosunda vekaleten görev yapamazlar. 

Devlet Personel Başkanlığı da 25 Nisan 2011 tarihinde verdiği 7454 sayılı görüş yazısında sözleşmeli personelin birim amiri olarak görev yapamayacağına karar vermiştir. Zira müdürlük kadrosu devlet memurlarına tanınmış bir kadrodur. Dolayısıyla kadro almamış sözleşmeli personellerin bu kadroda istihdam edilmeleri mümkün olmayacaktır. 

Sözleşmelilik Kaldırılsın 
Yaklaşan toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde hem sözleşmeli personeller hem de sendikalar sözleşmeli personel kadrosunun kaldırılmasını talep ediyorlar. Zira sözleşmeli personel sistemi çalışanlara güvence vermiyor. Bu nedenle de gelecek kaygısının Wonodds yaşanmasına neden oluyor. Bu da istenilmese de yapılan işlerin kalitesinin düşmesine neden oluyor. bu durumda sözleşmeli yerine kadrolunun esas alınması isteniyor. Ancak hükümet kanadı ise kadronun garanti iş olarak görülmesi nedeniyle rehavete neden olduğunu savunuyor. Bu konuda bir orta nokta bulunması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul Belediyesi Ulaşım KPSS'siz Memur Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP