DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Personellerin Ücretsiz İzin Haklarına Eşinin Yurtdışı Görevi

Personellerin Ücretsiz İzin Haklarına Eşinin Yurtdışı Görevi

4B’li olarak çalışan sözleşmeli personellerin ücretsiz izin hakkı genişletilerek eşinin yurtdışı görevi halinde de ücretsiz izin verilmesi kararlaştırıldı.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:52
Personellerin Ücretsiz İzin Haklarına Eşinin Yurtdışı Görevi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ücretsiz İzin Halleri
Memurların ücretsiz izin hakları 657 sayılı DMK ile düzenlenmiştir. Sözleşmeli personellerin hakları ise Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ile düzenlenmiştir. Düzenlemeler incelendiğinde memurun izin hakları daha genişken, sözleşmeli personellerin sınırlıdır. İşte bu sınır biraz daha esnetildi.

Sözleşmeli personellere askerlik, doğum veya evlat edinme hallerinde ücretsiz izin verilmekteydi. İşte bu izinlere eşin yurtdışı görevi de eklendi. Yurtdışında sürekli görevle atanan ya da en az 6 ay süreyle yurtdışına geçici olarak eş için diğer eş sözleşmeli ise ücretsiz izin hakkı verilecektir.

13 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete ile Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda değişiklik yapılmıştır. Doğum, evlat edinme, memur veya diğer personel kanunlarına tabi olan eşinin yurt dışında sürekli göreve atanması veya en az altı ay süreyle yurt dışında geçici olarak görevlendirilmesi ve askerlik nedeniyle sözleşmesi feshedilen personelin hakkı saklı tutulur. Bu personeller yeniden göreve başlamak isterse yeniden hizmete alınır. Ancak bunun için kendilerine tanınan süre içinde başvuru yapmalıdırlar.

Yeniden başlamak isteyen personel sözleşmenin feshinden ötürü tazminat almamışsa ve göreve dönüş için tanınan sürelerde dönmek isterse yeniden istihdam edilebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP