DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Memurlar Ücretsiz İzin Alarak Staj Yapabilir Mi

Memurlar Ücretsiz İzin Alarak Staj Yapabilir Mi

Bir kamu kurumunda devlet memuru olarak çalışırken ücretsiz izin alarak staj yapmak mümkün değildir.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:58
Memurlar Ücretsiz İzin Alarak Staj Yapabilir Mi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sigortalı Çalışamaz
Bir devlet memuru istemesi halinde belirli bir süre boyunca ücretsiz izin alabilir. Ancak bu süre zarfında da memuriyet vasfını taşımaktadır. Dolayısıyla ticaret yapma ve ek gelir kazanma yasağı halen devam etmektedir. Bu nedenle de bir başka yerde sigortalı olarak staj yapmak mümkün değildir. 

Bu konuda Devlet Personel Başkanlığı da bir görüş belirtmiş ve aylıksız izin alan memurun sigortalı olarak staj yapmasını uygun bulmamıştır. Ancak burada bir hususa daha değinmek gereklidir. O da bazı stajlarda sadece sağlık sigortası yapılmasıdır. Dolayısıyla herhangi bir kazanç elde etme durumu söz konusu değildir. Bu durumda da izin verilip verilmeyeceği konusu ise muallaktır. Örneğin kamu Limanbet kurumunda çalışan bir memurun avukatlık stajı yapma durumu buna örnek olarak gösterilebilir. Avukatlık stajında herhangi bir ücret ödenmemektedir. Bu nedenle de izin verilmesi akla yatkın gelmektedir.

İş Kanunumuzda gönüllü çalışma gibi bir düzenleme yer almadığı için her türlü çalışma memuriyete engel olarak görülüyor. Bu durumda olan kimselerin memuriyetten istifa etmeleri ya da emekli olmaları gerekiyor. Aksi takdirde ikisini birlikte gerçekleştirmek söz konusu olmayacaktır. Bu durumda olan memurların talepleri iletilirse belki bir düzenleme yapılabilir ve memurların kendilerini geliştirmeleri teşvik edilebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP