DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Memurlar Lisansüstü Eğitim İçin Mesai Saatlerinde İzin Alabilir Mi

Memurlar Lisansüstü Eğitim İçin Mesai Saatlerinde İzin Alabilir Mi

Memurların yüksek lisans yapması durumu bir hayli sıkıntılı olabilmektedir. Zira memurluk vazifelerini aksatmadan yüksek lisans eğitimlerini sürdürmeleri gerekmektedir.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:57
Memurlar Lisansüstü Eğitim İçin Mesai Saatlerinde İzin Alabilir Mi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu Personelleri için bu da ciddi manada zorlukların yaşanmasına neden olmaktadır. Nitekim kurum amirleri ve idarecileri genellikle derslere gidilmesine izin vermemektedir. Bu da memurların eğitim haklarını baltalamaktadır. İşte bu konudan muzdarip olan bir okul müdürü idare mahkemesine dava açarak eğitim için izin verilmemesi konusunun yasalara aykırı olduğunu ileri sürdü. 

Mahkeme Talebi Reddetti

Okul müdürünün yaptığı başvuru ilk derece mahkemesi tarafından reddedildi. Mahkeme idareyi haklı bularak izin verilmemesi gerektiğine kanaat getirdi. Bu kararın doğru olmadığını düşünen Arzbet okul müdürü kararı istinaf mahkemesine taşıdı. İstinaf mahkemesi ise yaptığı değerlendirmenin neticesinde ilk derece mahkemesinin verdiği kararı bozdu ve okul müdürünü haklı buldu. 

Bölge İdare Mahkemesi eğitimin anayasal hak olduğunu belirterek kararı bozdu. İlk derece mahkemesi bu karar karşısında ya kendi kararında direnecek ya da istinaf mahkemesinin kararı doğrultusunda kararı düzeltecek.

Verilen kararın Danıştay tarafından onaylanması durumunda karar kesinleşecek ve tüm memurlar için de emsal teşkil edecektir. Ancak bunun için daha çok sürenin olduğunu ifade edebiliriz. Bu durumun suistimale de açık olması kaçınılmazdır. Ancak eğitim hakkından da vazgeçilemez. Dolayısıyla bu konu hakkında Devlet Memurları Kanunu’nda yeni düzenlemelerin yapılması zorunluluğu ortaya çıkabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP