DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Memura Ayrı Ayrı Disiplin Cezası Verilemez

Memura Ayrı Ayrı Disiplin Cezası Verilemez

Danıştay tarafından verilen karar ile tek bir eylemdeki birden fazla fiil için ayrı aydı disiplin cezası verilemeyeceğine hükmetti.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:36
Memura Ayrı Ayrı Disiplin Cezası Verilemez
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tek Eylemdeki Birden Fazla Fiil İçin Hukuki Olay
1999 yılında Karaman Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapmakta olan polis memurları, evden kaçan bir kadını kendi şahsi aracına zorla alarak alıkoymuştur. Kendilerinin polis olduğunu söyleyerek güven kazanmaya çalışmış ve karakola götüreceklerini söylemiştir. Ancak bir bahçeye götürerek alıkoymuş yanında alkol almış ve hatta tecavüz girişiminde bulunmuşlardır. Resmi polis ekipleri gelene kadar kadın karakola teslim edilmemiştir. Olay hakkında açılan ağır ceza yargılamasında sanıklar hakkında beraat kararı verilmiştir.

Danıştay Kararı
Disiplin cezasına çarptırılan memur, olayı yargıya taşımıştır. Danıştay 12. Daire Başkanlığı tarafından Esas No:2005/1237, Karar No:2007/2565 ve Karar Tarihi:22.5.2007 olan karar verilmiştir. Bu kararda Danıştay, eylemlerin iç içe geçmesi ve aynı Superbahis süreç içinde birbirinin devamı olması sebebiyle hareketlerin tek bir eylem olarak görülmesi gerektiğini belirtilmiştir. Tek bir eylem için tek bir ceza uygulanması gerekir.

Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğüne göre hizmet içinde resmi sıfatın gerektirdiği saygınlığı ve güven duygusunu sarsacak eylem ve davranışlarda bulunmanın cezası 16 ay süreli durdurma cezasına tabidir. Bu sebeple meslekten çıkarma cezasının iptali gerekir. Diğer yandan memurların fiillerinin hizmet dışında resmi sıfatın gerektirdiği güven duygusunu sarsacak nitelikte olduğuna karar verilmiştir. Bu olayda polis memurlarının yaptığı eylemlerden ötürü 3 kez meslekten çıkarma cezası uygulanmıştır. Olayda gerekçe yönünden isabet bulunmamaktadır. 

Danıştay olay hakkında olaylar birbirini izlediği, iç içe geçtiği, aynı zaman dilimi içinde gerçekleştiği için olaydaki hareketler tek bir eylem olarak görülmektedir demiştir. Tek bir eylem için tek bir ceza uygulanmalıdır. Açıklanan sebeplerle davalı idarenin temyiz istemi reddedilmiştir. Yüksek mahkeme oybirliği ile karar almıştır. 

Alınan bu karar diğer idareler de örnek olacaktır. Disiplin cezaları verilirken Danıştay kararları ışığında verilen disiplin cezaları yargıdan dönmeyecektir. Bu karar göstermektedir ki birbirinin devamı niteliğinde olan, aynı zaman diliminde gerçekleşen eylemler için tek bir disiplin cezası uygulanacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP