DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Memur Emeklilik Dilekçesini Geri Çekebilir Mi

Memur Emeklilik Dilekçesini Geri Çekebilir Mi

Memurların kafasını karıştıran sorulardan birisi de emekli olan memurların yeniden göreve dönmek istemeleri durumunda dönüp dönemeyecekleri olmaktadır.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:57
Memur Emeklilik Dilekçesini Geri Çekebilir Mi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu kapsamda yasalarımızda net bir düzenleme olmamakla birlikte Danıştay’ın eski tarihli kararları bulunmaktadır. Bu kararlarda Danıştay emekli olmuş bir memurun dilekçesini geri çekerek yeniden göreve dönmesinin mümkün olmadığını belirtmiştir.

1 Ay İçinde Talep Ederse

Ancak memur emeklilik dilekçesini verdikten sonra 1 ay içerisinde dilekçesini çekmek isterse bu durumda herhangi bir mahzur yoktur. Zira o anda emekli olmasının kendisinin menfaatine olmadığını anlamış olabilir. Bu durum özellikle tazminat ve emekli aylıklarının belirlenmesi durumlarında kendisini göstermektedir. Bu kapsamda memur birkaç ay daha fazla çalışarak daha çok ikramiye elde etmek isteyebilir. 

Bunun yanı sıra kalan süresini izinde geçirerek ileri tarihli bir emeklilik dilekçesi verilmesine de Bahis Siteleri uygulamada rastlanılmaktadır. Bu sayede memur ne kadar izin hakkı varsa hepsini kullanmakta ve tekrar görev başı yapmadan emekli olmaktadır. Bu durumda da kişi emeklilik dilekçesinin geri çekilmesini isteyebilir. 

Ancak şunu da belirtmek gerekir ki haksız bir şekilde işinden edilmiş kişilerin daha sonra yeniden işlerine dönmeleri durumunda almış oldukları tazminatları iade ederek yeniden görevlerine dönmeleri mümkün olabilir. Ancak bu durumda idarenin hatalı bir işleminin olduğunu da ifade etmemiz gerekir. Dolayısıyla idarenin kusuru olmaksızın kendi istekleri ile emekli olanlarda bu durum uygulanamayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Bursa Kültür Ve Sanat Ürünleri Memur Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP