DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Memur Alımı İşlemlerine Düzenleme Geliyor

Memur Alımı İşlemlerine Düzenleme Geliyor

Kamu personel alımı, memur alımı ve işçi alımı işlemlerinde gerekli düzenlemeler Meclise geliyor. TBMM'ye gelecek olan ve önümüzdeki günlerde görüşülecek olan tekliflerde güvenlik soruşturması işlemi yeniden yürürlüğe girecek.

ABONE OL
9 Şubat 2022 03:57
Memur Alımı İşlemlerine Düzenleme Geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Memur Alımı İşlemlerine Düzenleme Geliyor

Kamu personel alımı, memur alımı ve işçi alımı işlemlerinde gerekli düzenlemeler Meclise geliyor. TBMM’ye gelecek olan ve önümüzdeki günlerde görüşülecek olan tekliflerde güvenlik soruşturması işlemi yeniden yürürlüğe girecek.

15 Temmuz 2016 FETÖ örgütünün hain darbe girişiminin hemen sonrasında kamu personel alımı, memur alımı ve işçi alımı işelmelrinde düzenleme yapıldı.

15 Temmuz 2016 sonrası yayınlanmış olan KHK’lar ve OHAL’in bitmesinin hemen ardından kurumların yapmış olduğu incelemeler sonrasında 120 binden fazla kamu personeli ihraç edilmişti.

Kamu kurumlarından ihraç dalgası sonrasında yeni bir düzenleme uygulamaya geçirildi ve kamu kurumlarına alınacak olan personellerde güvenlik soruşturması işlemi yapılmaya başlandı. Başvuru işlemi yapan adaylar memur alımı başvurusu esnasında güvenlik soruşturması formu doldurup veriyor.

DAVA AÇILDI VE İPTAL EDİLDİ

657 sayılı Kanunun 48. Maddesinde bulunan düzenlemeler için AYM’ye bir dava açılmıştı ve AYM, 2019 yıllarında söz konusu olan düzenlemelerinin çerçeveleri olmadığı, çerçevesinin net bir şekilde belirlenmemiş olduğu için iptaline karar verildi.

İPTAL SONRASINDA KANUN TEKLİFİ GELMİŞ DURUMDA

Anayasa mahkemesinin iptali sonrasına gerekli olan düzenlemeler için hazırlıklar başladı ve geçen sene itibari ile güvenlik soruşturmaları için kanun teklifleri hazırlandı.

Hazırlanmış olan teklif meclise gelmiş ama tepki çekmiş olan bazı maddeler olması nedeni ile teklif, tekrar düzenlenmesi için geri çekildi.

YENİ TEKLİF GELMEK ÜZERE

İlginizi Çekebilir:  Urla Belediyesi Güncel Kamu Memur Alımı

Söz konusu düzenlemenin yeniden düzenlendiği ve önümüzdeki hafta meclise geleceği öğrenildi. TBMM’ye gelecek teklifte tepki çeken madde geçtiğimiz gün gündeme gelmişti. O maddede eşinin anne babasının da araştırılması da ön görülüyordu. Ancak AK Parti kaynakları, bunun düzenlemeden çıkarılacağını bildirdi.

Gelen son bilgiye göre öğretmen alımı için de güvenlik soruşturması olacağı bildirildi.

SOMUT VERİLERE DAYANMASI GEREKMEKTE

Kamuya alınacak personellerin terör iltisaklı olup olmadığı istihbarat tarafından araştırılacak. Yapılacak araştırmaların somut verilere dayanması şartı olacak. Bir sıkıntısı olmayan adaylar göreve başlarılacak. Hakkında bazı veriler elde edilen adaylar ise 3 kişiden oluşacak komisyon tarafından değerlendirlecek ve atamalar bu şekilde yapılacak.

Teklifin önümüzdeki haftalarda meclis genel kuruluna gelmesi bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP