DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KHK İle Atılanlar Belediyelerde Zabıta Memuru Olabilir Mi

KHK İle Atılanlar Belediyelerde Zabıta Memuru Olabilir Mi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in KHK ile atılan öğretmeleri zabıta memuru olarak alabilecekleri yönündeki açıklamalar tartışma yarattı.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:56
KHK İle Atılanlar Belediyelerde Zabıta Memuru Olabilir Mi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, dün katıldığı İzmir Kitap Fuarı’nda ‘’Nasıl bir yerel yönetim? Nasıl bir İzmir?’’ konulu söyleşiye katılmış ve kullandığı ifadeler büyük tartışma yaratmıştı. Tunç Soyer bu söyleşide; ”Biz KHK ile atılmış öğretmenleri zabıta olarak almayı düşünüyoruz. Zabıtanın öğretmen olması, belediye ve vatandaş arasında bambaşka bir ilişki yaratacak” şeklinde ifadeler kullandığı yönünde iddialar bulunuyor.

Bu sözlerin tam olarak şekilde mi söylendiği ve hangi cümlelerin kullanıldığı tam olarak bilinmiyor. Çünkü ortada bu söyleşiye ait bir video kaydı bulunmuyor. Ülkemizde FETÖ hali hazırda terör örgütü olup, bir belediye başkanınca, terör örgütüne üyelikten dolayı atılanları istihdam edeceğini belirtmek, ülkemiz kanunlarınca suç teşkil edecek bir durumu ortaya kokuyor.

İhraç KHK’lerinde Yer Alan Hüküm Net

İhraç KHK’lerinde yer alan hükümler ise tartışmaya mahal vermeyecek bir şekilde net olarak belirtiliyor. Bu hükümlere göre “Birinci fıkra gereğince kamu görevinden çıkarılan kişilerin, mahkumiyet kararı aranmaksızın rütbe ve/veya memuriyetleri alınır ve bu kişiler görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmezler; bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemezler, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemezler;”

KHK’lar daha sonra TBMM’de kanuna dönüşmüş olup, bu hükümler durdurduğu sürece KHK ile ihraç edilenlerin belediye gibi herhangi bir kamu kurum ya da kuruluşunda tekrar istihdam edilmesi ise söz konusu bile olamaz. Bu sebeple Tunç Soyer böyle bir ifade kullanmış ise bunu hayata geçirmesi kanunen mümkün görünmüyor.

İlginizi Çekebilir:  Besni Belediyesi Memur Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP