DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kamuda Memur İzin Hakkı

Kamuda Memur İzin Hakkı

Memurlar için tanınan izinlerin bazısı ücretsiz iken bazıları ücretlidir ve maaşta kesintiye sebep olur. Devlet memurlarına pek çok konuda izin hakkı tanınmaktadır. Bu izinler 657 sayılı DMK ile düzenleniyor.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:35
Kamuda Memur İzin Hakkı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ücretsiz İzinler
Buna göre yıllık izin kullanırken memurlardan herhangi bir mali kesinti yapılmıyor. Sağlık mazereti ile raporlu olan sağlık personelinden 7 günü aşmayan izinler için kesinti yapılmaz. Ancak 7 Jojobet günü aşarsa aşan günler için olan zam ve tazminatlar yüzde 25 eksik hesaplanır.  Bazı durumlarda ise ek özel tazminatı ödenmez.

Mazeret izni kullanan memurun mali haklarında azalma olmaz. Doğum izni, babalık izni ya da düğün izni gibi izinler bu kapsamdadır. Bu izinler için maaşta kesinti olmaz.

Refakat izni de ücretsiz izinlerdendir. Anne, baba, eş ve çocuklar için bu izin kullanılabilir. 3+3 olmak üzere 6 ay ile sınırlıdır. Sonrasında ücrette kesinti olacaktır. 

Radyoaktif ışınlarla çalışanlar için yıllık izne ek olarak her yıl için 1 ay sağlık izni verilir ve tamamen ücretsizdir.             

Ataması yapılan memura yeni görev yerinde başlaması için verilen mehil süresinde maaştan kesinti yapılmaz. Ek özel hizmet tazminatından kesinti yapılabilir.  Eğer mehil süresinde göreve başlanmazsa verilen ek süre içinse ödeme yapılmaz, maaştan kesinti olur.

Ücretli İzinler
Yeniden ya da yer değiştirme ile atanan memurun eşinin atanacağı teşkilat ya da boş kadro yoksa eşe aylıksız izin verilir. Aile birliğini korumak için verilen bu izin ücretlidir ve maaşta yüzde 40 ile yüzde 74 arasında kesinti yapılır.
Vekâleten bir göreve atanan memur o göreve ilişkin zam ve tazminatlardan yaralanır. Bu memur kullandığı izinler süresince o göreve ilişkin zam ve tazminatlardan yararlanamaz. 

Bu izinler ve izinlerden ötürü yapılacak olan kesintiler ayrıntılı olarak DMK ile düzenlenmiştir. Herhangi bir sebeple izne ayrılacak memur haklarını bilerek mali haklarının takibini kolaylıkla yapabilir. Eksik ödemeler olması halinde bu şekilde anlayabilecektir. Diğer yandan ücretli olan izinleri kullanmadan önce bir kez daha değerlendirme yapma şansı olacaktır. Böylece mali haklarını koruyabilecektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP