DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İşçiler Seçimi Bekliyor

İşçiler Seçimi Bekliyor

İşçiler Toplu İş Sözleşmesi için seçimi beklemeye başladı. Taşeronları da kapsayacak bir düzenlemeyle sosyal haklar ve ücretler konusunda iyileştirmeler yapılması bekleniyor.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:56
İşçiler Seçimi Bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İşçiler Seçimi Bekliyor

Türk-İş, seçimlerin yapılacağı 31 Mart’tan tarihinden önce hükümetle görüşmelere başlayarak, 200 bin işçiyi ilgilendiren ve enflasyon oranında yapılması istenen ücret artışını konuşacak. Seçim öncesi vaatlerde bulunan iktidarı ikna etmek için uğraşacak.

Kamuda çalışan işçilere verilecek zam oranını yükseltebilmek için iktidarla görüşmelere başlamayı planlayan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, seçimden önce yapacağı görüşmelerde yüksek bir zam oranı alabilirse memur ve memur emeklilerine yapılacak zammın belirlenmesine de olumlu etkide bulunabilecek.

21 Şubat Perşembe günü bir araya gelecek olan Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu, 2019-2021 dönemi için yapılacak hazırlık çalışmalarını masaya yatıracak.

Daha önce Türk-İş’e bağlı sendikalar ve Türk-İş yönetim kuruluyla 6 Şubat’ta bir toplantı gerçekleştirilmişti.

Seçimden sonraya kalması beklenen 2019 Kamu Çerçeve Sözleşmesi Protokolü’nü seçimden önceye almak Fenomenbet isteyen Türk-İş, seçim yatırımı olarak pek çok kesime vaatlerde bulunan iktidarı ikna çabalarında bulunacak.

Zamla alakalı görüşmelerin başlatılabilmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehre Zümrüt Selçuk’tan randevu talep edildiği de gelen bilgiler arasında.

Yapılacak toplantıda, sendikalar toplu sözleşmeden beklentilerini kurula sunduktan sonra, kurul gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra taleplerin içeriklerini belirleyecek.

Türk-İş’in, zam oranını belirlerken en çok artan enflasyonu dikkate alacağı belirtiliyor. Sendika yetkililerinden alınan bilgilere göre, zam oranı ve sosyal haklarla ilgili taleplerin şekillenmesi açısından kritik bir toplantı olacağı ifade ediliyor.

İlginizi Çekebilir:  Son Dakika Memur Alımı Duyurusu Açıklandı

Çoğunluğu Türk-İş üyesi olan kamu çalışanı işçilere yönelik zammın netleştirileceği görüşmelerde, kadroya geçme hakkı kazanmış olan taşeron işçileri de konuşulacak. Türk-İş’in talebi, ortaklaşılan konuların, taşerondan işçilere de uygulanması gerektiği yönünde olacak.

Görüşmelerden çıkacak sonuçların memur ve memur emeklisi açısından da önemli sonuçları olacak.

Memurların 2020-2021 yıllarında alacağı zamlarla ilgili görüşmelerin önümüzdeki Ağustos ayında yapılacağı göz önünde bulundurulduğunda, Türk-İş’in alacağı zammın kritik bir noktada durduğu görüşü savunuluyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP