DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İkisi de Sözleşmeli Olan Öğretmenlerin Eş Durumu Tayini Alınacak

İkisi de Sözleşmeli Olan Öğretmenlerin Eş Durumu Tayini Alınacak

MEB’e bağlı olarak sözleşmeli öğretmenlik yapan eşler için aile birliği mazeret tayini 2-4 Eylül’de alınacaktır.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:58
İkisi de Sözleşmeli Olan Öğretmenlerin Eş Durumu Tayini Alınacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başvuru Şartları Neler?
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında görev yapmakta olan sözleşmeli öğretmenler farklı illerde ise eş durumu tayini isteyebilirler. Böylece aile birliği sağlanacaktır. Başvuru yapmak için öğretmenler görev yapılan ilde 30 Eylül 2019 tarihi itibarıyla en az bir yıldır sözleşmeli öğretmen olarak fiilen çalışmalıdır. Doğum, askerlik gibi sebeplerle fiilen çalışmayanlar için 1 yıllık süre işlemez. Betasus Her 2 eş de 1 yıllık süreyi doldurmuş olmalıdır. Eşlerden biri atanmış ancak sözleşmeli olarak herhangi bir sebeple göreve başlayamamışsa yer değiştirme başvurusu yapabilecektir.

Başvurular 2-4 Eylül 2019 tarihleri arasında alınacaktır. Öğretmenler görev yerlerindeki il milli eğitim müdürlüklerine şahsen başvuru yapacaktır. Başvuru formu eksiksiz olarak doldurulacaktır. Eşlerden biri ya da her ikisi başvuruda bulunabilecektir. Her iki eş de başvuru yaparsa “eşimin de yer değişikliği başvurusu bulunmaktadır.” kutucuğu işaretlenmelidir. 

Öğretmenler, başvurularının olumsuz sonuçlanması ihtimaline karşın bakanlığın uygun gördüğü bir ilde birleştirme isteyebileceklerdir. Bu durumu eşlerden her ikisinin de istemesi gerekir. 

Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?
Başvurular alındıktan sonra görev yapılan iller, pozisyonlar, alanlar bazındaki norm kadro ve öğretmen ihtiyaçları dikkate alınarak değerlendirme yapılacaktır. Değerlendirmelerde hizmet süresi üstünlüğüne bakılacaktır. Bu süre eşitse göreve önce başlayan öncelikli atanacaktır. Atamalar il milli eğitim müdürlüğü emrine yapılacaktır. Yapılan değerlendirme sonucu en geç 13 Eylül tarihi itibariyle açıklanacaktır. Böylece okullar açılmadan önce öğretmenler yeni görev yerinde başlayacaktır. 

İlginizi Çekebilir:  Ordu Belediyesi Mühendis, Memur Ve İşçi Alımı

Sözleşmeli öğretmenlerin tayin hakkı oldukça sınırlıdır. Eş durumu tayini yalnızca en az 1 yıldır sözleşmeli olarak çalışan eşlere tanınır. Bu hakkı kullanmak için her 2 eşin de sözleşmeli öğretmen olması gerekir. Eş durumu tayini kalkınmada öncelikli olan illerde birleştirilecektir. Eğer bu mümkün değilse, MEB tarafından uygun görülen yerde birleştirme yapılabilecektir. Bu sayede sözleşmeli öğretmenlere nispi olarak aile birliği mazereti ile yer değiştirme hakkı sağlanmıştır. Diğer mazeretler içinse 4 yıl görev yapmış olmak gerekir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP