DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hakim Ve Savcılara Tanınan Ayrıcalıklar! Orduevi Kararı

Hakim Ve Savcılara Tanınan Ayrıcalıklar! Orduevi Kararı

Kamu Denetçiliği Kurumu, ordu evini kullanmak isteyen bir hakimin başvurusunu reddetti.

ABONE OL
9 Şubat 2022 05:05
Hakim Ve Savcılara Tanınan Ayrıcalıklar! Orduevi Kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu Misafirhanesi Algısı Yanlış

Siirt’te ordu evinin imkanlarından ücretini ödeyerek faydalanmak isteyen bir hakimin talebi ordu evi çalışanları tarafından reddedildi. Bunun üzerine hakim Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuruda bulundu. KDK yaptığı inceleme neticesinde hakimin başvurusunu reddetti. Gerekçe olarak mevzuat hükümlerini sıralayan KDK, ordu evlerinin kamu misafirhanesi olmadığını belirtti. Ordu evlerinin askeri bir yapı olduğunu belirten KDK, burada askeri kuralların uygulandığını belirtti.

Hakim ve savcının askeri hiyerarşi içerisinde bulunmadığı belirtilen kararda ancak günlük kalmalar için sivil ziyaretçilere verilen kartlardan tahsis edilmesi durumunda ordu evlerinde kalınabileceğini belirtti. KDK tarafından verilen bu karar tavsiye niteliğindedir. Dolayısıyla konunun yargıya taşınması mümkündür. Bu durumda yargı aksi yönde bir karar verirse yargının kararı uygulanmak zorundadır. KDK kararı doğrultusunda kurumların yeni yönetmelikler çıkarmaları ve bu konuyu netliğe kavuşturmaları da söz konusu olabilir.

Kamu çalışanlarının kendi özel imkanlarından istifade etmeleri son derece önemlidir. Hakim ve savcıların kullanımı için ayrılan özel tesisler de bulunmaktadır. Buraların başka kamu görevlileri tarafından kullanılmaları da yasaktır.

Düzenin korunması adına bu kuralların esnetilmeden uygulanması zorunludur. Aksi takdirde görev ve yetki çatışmaları ortaya çıkabilir. Bu da kamu işleyişinin zarar görmesi anlamına gelebilir. Yasaların emrettiklerinin bu konuda dikkatli bir şekilde uygulanması elzemdir.

İlginizi Çekebilir:  Urla Belediyesi Güncel Kamu Memur Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP